RPO pyta premiera o bezpieczeństwo uczniów

RPO pyta premiera o bezpieczeństwo uczniów
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski (fot. rpo.gov.pl)

Rzecznik Praw Obywatelskich chce wiedzieć czy dzieci i młodzież w wielu szkolnym są zagrożone epidemią nowej grypy - A1HN1 oraz czy rząd jest przygotowany na taką ewentualność. W piśmie skierowanym do premiera prosi też o informacje dotyczące przewidywanego scenariusza rozwoju sytuacji epidemiologicznej na terenach graniczących z Ukrainą, a także w całej Polsce.

Wystąpienie Janusza Kochanowskiego ma związek z sytuacją na Ukrainie. Według informacji napływających z tego kraju, wskutek epidemii grypy zmarło tam już 60 osób, a liczba chorych wzrosła do 191 tys. W tej grupie jest 83 tys. dzieci.

DEON.PL POLECA

W piśmie skierowanym do premiera RPO pisze m.in., że zwrócił się już do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o szczegółowe informacje dotyczące m.in. zaleceń oraz zapotrzebowań uczniów i szkół na szczepienia, profilaktyczną opiekę lekarską i pielęgniarską, leki, systemy monitorowania czy transport sanitarny.

"Krajowy Konsultant ds. Epidemiologii wydając z datą 2009-08-19 "Propozycję zaleceń dla szkół" , skuteczność zapobiegania szerzeniu się zakażeń wirusem nowej grypy wśród uczniów uzależnił głównie od harmonijnej współpracy szkół z lokalną inspekcją sanitarną oraz z rodzicami, pomijając wydawałoby się najbardziej w tej kwestii kompetentny personel medyczny. Wg przedstawicieli środowiska pediatrycznego prezentowane powyżej podejście może być interpretowane jako próba przerzucenia wyłącznej odpowiedzialności za bezpieczeństwo zdrowotne uczniów na ich samych, ich rodziców i nauczycieli" - zaznaczył rzecznik.

Dodał, że nie otrzymał odpowiedzi na wszystkie podniesione przez siebie i ważkie z punktu widzenia praw obywateli kwestie. Napisał również, że pojawiają się kolejne zasadne pytania m.in.: "kiedy przewiduje się, iż dostępna będzie w Polsce szczepionka, czy obowiązkowymi, a zatem bezpłatnymi, szczepieniami planuje się objąć wszystkie dzieci czyli około 8-milionową populację oraz w jaki sposób zostaną zabezpieczone miejsca dla dzieci wymagających hospitalizacji, skoro powszechnie znane są narastające problemy szpitalnego lecznictwa pediatrycznego i chorób zakaźnych".

"Z dostępnych źródeł, np. z protokołów pokontrolnych NIK odnośnie opieki profilaktycznej nad uczniami wynika, że stan realizacji zadań budzi poważne zastrzeżenia" - zauważył RPO zwracając się do premiera z prośbą o spowodowanie pilnego i merytorycznego ustosunkowania się Rządowego Centrum Bezpieczeństwa do kwestii podniesionych w jego wystąpieniu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

RPO pyta premiera o bezpieczeństwo uczniów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.