Ruszył 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na co Fundacja zbiera w tym roku?

Ruszył 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na co Fundacja zbiera w tym roku?
(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
2 lata temu
PAP/ed

120 tys. wolontariuszy na ulicach polskich i zagranicznych miast, koncerty i aukcje charytatywne - w niedzielę rano rozpoczął się 26. Finał WOŚP. W tym roku Fundacja zbiera pieniądze na sprzęt dla szpitalnych oddziałów neonatologicznych.

Lider Orkiestry Jerzy Owsiak, otwierając niedzielny Finał powiedział, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy będzie grała "z przytupem". "Bądźcie na placach, na ulicach, tam, gdzie jesteście wszyscy razem" - mówił. "Nikt nie każe, sami sobie to robimy" - dodał Owsiak.

Jak wesprzeć WOŚP?

Mimo, iż oficjalnie akcja rozpoczęła się o godz. 8.30 na koncie WOŚP było już wtedy 7 mln 631 tys. 350 zł. Oprócz puszek, do których pieniądze będą zbierali wolontariusze, jest ok. 20 kanałów wpłat które wystartowały już wcześniej - stąd zebrana kwota.

Akcję można wspierać m.in przekazując pieniądze wolontariuszom, biorąc udział w charytatywnych aukcjach, wysyłając smsy oraz kupując specjalnie oznaczone produkty.

Zbiórce jak co roku towarzyszą koncerty, m.in. na placu Defilad w Warszawie. Podczas 26. Finału WOŚP od godziny 14. przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie będzie można posłuchać kilkunastu wykonawców. Wystąpią m.in. Proletaryat, Mesajah, Nocny Kochanek, Wilki, Coma, Kobranocka i Łąki Łan. Jako ostatni (ok. godziny 21.40) wystąpią Poparzeni Kawą Trzy.

"Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy"

Równolegle w Warszawie i 108 innych miastach w Polsce i za granicą odbędą się biegi "Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy". W Warszawie bieg na dystansie pięciu kilometrów rozpocznie się o godzinie 14. Weźmie w nim udział 5 tys. osób, a całkowity dochód zostanie przekazany na zakup pomp insulinowych dla ciężarnych kobiet z cukrzycą oraz na zakup materiałów do nauki pierwszej pomocy.

Kulminacyjnym punktem Finału WOŚP będzie kilkuminutowy pokaz sztucznych ogni - Światełko do nieba. W Warszawie fajerwerki będzie można oglądać o godz. 20 z placu Defilad.

Finały WOŚP odbędą się w szeregu miejsc w całej Polsce. Np. w Krakowie głównym miejscem 26. Finału będzie Rynek Główny, gdzie zaplanowano koncerty, kwesty i licytacje, m.in. wycieczki z przewodnikiem po mieście. odbędzie się też wiele imprez towarzyszących, jak Bieg Wielkich Serc czy ślizgawka na pl. Wolnica.

W Poznaniu wydarzenia związane z Finałem tradycyjnie odbędą się na pl. Mickiewicza i przed Centrum Kultury Zamek, a także na poznańskim lotnisku: w hali przylotów i odlotów oraz przed terminalem. Na zainteresowanych czekać będą m.in. pokazy strażackie, prezentacja sportowych aut i spektakle.

Serce ze zlotych monet i przejaźdżka poduszkowcem

Wielka szarża, czyli parada blisko 100 jeźdźców i powozów konnych ul. Piotrkowską, usypywanie ogromnego serca ze "złotych" monet czy przejażdżki poduszkowcem - to kilka z wielu atrakcji przygotowanych w ramach 26. w Finału Łodzi.

Orkiestrę jak co roku można wspierać na aukcjach internetowych. Wśród przedmiotów do wylicytowania znalazły się mucha smokingowa prezydenta Andrzeja Dudy oraz komplet wizytowy pierwszej damy.

Na aukcjach dostępne są także m.in. egzemplarz konstytucji z dedykacją b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, spacer z prof. Leszkiem Balcerowiczem, fotel i pióro Andrzeja Wajdy, czapki z polskiej stacji polarnej, samochód Polonez Filipa Chajzera, czy zaproszenie na obóz sportowy do Anny Lewandowskiej.

Na co zbiera WOŚP?

W tym roku Fundacja zbiera pieniądze na szpitale położnicze. Chce wyposażyć je w stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne, czy specjalistyczne aparaty USG oraz pulsoksymetry.

Neonatologia była celem Finałów WOŚP już siedmiokrotnie. Dzięki temu do szpitali trafiły 3844 urządzenia medyczne za łączną sumę 121 mln 909 tys. 333,39 zł. Na oddziały dla noworodków trafiło m.in. 1160 inkubatorów, 367 stanowisk do resuscytacji i 344 kardiomonitory. Jednak od czasu ostatniej zbiórki na ten cel minęło już pięć lat, co oznacza, że duża część przekazanego przez WOŚP sprzętu albo się wyeksploatowała, albo stała się przestarzała ze względu na skok technologiczny.

Organizatorzy akcji podkreślają, że w Polsce funkcjonuje trzystopniowy podział oddziałów dla noworodków. Większość z nich to oddziały podstawowe, tzw. pierwszego i drugiego stopnia. Oddziały trzeciego stopnia to zaś placówki wysokospecjalistyczne i kliniczne przeznaczone dla dzieci najbardziej chorych. To właśnie dlatego zdecydowano się na wsparcie oddziałów podstawowych.

Bez WOŚP nie żyliby nawet godzinę>>

W ubiegłorocznym Finale WOŚP zebrała 105 mln 570 tys. 801 zł i 49 groszy. Pieniądze były przeznaczone na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.

Pierwszy Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się 3 stycznia 1993 roku. W sumie, w ciągu 25 lat Fundacja zebrała ponad 825 mln zł na wsparcie polskiej medycyny. Środki zebrane w corocznej zbiórce publicznej są przeznaczane na realizację celu danego Finału, czyli przede wszystkim na zakup sprzętu medycznego i finansowanie programów medycznych dla najmłodszych.

W tym roku partnerem akcji jest stacja TVN i jej anteny, które przez cały dzień będą przekazywać relacje z działań w kraju i za granicą.

Bez WOŚP nie żyliby nawet godzinę>>

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ruszył 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na co Fundacja zbiera w tym roku?
Komentarze (22)
18 stycznia 2018, 14:34
Ale dlaczego WOŚP jest połączone z Woodstockiem? Dlaczego w pakiecie na pomaganie jest niegodne imprezowanie? Dlaczego pomagając dzieciom jednocześnie popieram Woodstock?
WDR .
WDR .
15 stycznia 2018, 21:32
W świecie liberalnym, w dniu zbiórki dzieją się cuda: > nagle smog mimo zimna przestaje zagrażać > zwierzęta przestają się bać fajerwerków, bo są wośpowe > a zwolenniczki zabijania nienarodzonych oddają jakieś stare graty (ale jednak oddają) na biedne dzieci... itd. itd.
17 stycznia 2018, 23:45
Proboszcz Parafii Dobrego Pasterza znajdującej się przy ul. Warszawskiej zadzwonił do elbląskiego sztabu WOŚP, by poinformować, że chce wesprzeć tę inicjatywę. Ksiądz przed niedzielną mszą poinformował wiernych, że pieniądze ofiarowane na tacę tym razem nie pójdą na potrzeby parafii, a na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. To parafia kościoła polskokatolickiego....
MR
Maciej Roszkowski
15 stycznia 2018, 19:47
Wychodziliśmy wczoraj z kościoła i prawie wszyscy coś tam dawali do puszek trzymanych przez  zmarzniete dzieciaki. To samo usłyszałem mod kilku innych osób w innych miejscach. Uśmiechy podziękowania, radość. Osoby funkcyjne z Orkiestry i Caritasu apelują co rok, aby nie porównywać tych dwóch dzieł, bo sa różne. I choć nie podoba mi się to co mówi niekiedy Jerzy Owsiak to ten tydzień jest piekny na tle tak częstych kłótni i codziennej zawiści tak wielu do tak wielu. 
14 stycznia 2018, 23:49
W tej całej akcji nie podoba mi się oblepianie i naznaczanie pomagających nalepkami żeby było widać na mieście kto pomógł. Zobaczcie mam nalepkę, pomagam jestem super. Druga rzecz hałas i zamęt oraz kupa pieniędzy puszczona z dymem w niebo o 20:00, skoro zbieramy to nie trwońmy na zbytki. Łatwy sposób takie niedzielne pomaganie na uspokojenie sumienia, pomogłem mam na rok spokój.
15 stycznia 2018, 08:13
W szpitalach mają łóżka, sprzęt medyczny od WOŚP i świeczki z Caritasu.  Radość i zabawa pozwala zebrać ogromne pieniądze na pomoc. Klęczenie i umartwianie się ..... nie. 
15 stycznia 2018, 08:23
Ja nie przeczę, że nie mają sprzętu bo mają. Wrzucenie raz w roku datku do puszki nie jest równoznaczne z przemianą serca i wrażliwością na potrzeby drugiego. Można pomagać ze złości, na przekór komuś, z chęci bycia zauważonym, potrzeby akceptacji, z nudów.
Krzysztof Seremak
Krzysztof Seremak
15 stycznia 2018, 09:25
Myślę,że lepiej tak z takich nawet pobudek niż wogóle.Poza tym trudno apriori przypisywać komuś takie intencje.Oczywiście w naszym zyciu jest także miejsce na pomoc codzienną i systematyczną i należy to robić niezależnie od WOŚP.
15 stycznia 2018, 10:47
Proszę spojrzeć ilu ludzi angażuje się w pomaganie. Chodzi albo stoi z puszkami. Ilu organizuje "coś" aby przyciągnąć innych do zabawy i dzięki niej zbierają grosik do grosika. Wymyślają atrakcje, poświęcają cały dzień albio i kilka dni aby uatrakcyjnić ten dzień.  Zawsze też zastanawia mnie dlaczego część społeczeństwa tak nienawidzi Owsiaka? A to co robi rząd PiS to zwykła walka z Owsiakiem. 
MR
Maciej Roszkowski
15 stycznia 2018, 19:48
Pomagać ze złości, na przekór???
15 stycznia 2018, 20:07
A dlaczego zakupiony sprzęt, który potem stoi na oddziale szpitalnym jest oznakowany sercem orkiestry? Przypomina mi to trochę sytuację, której byłam świadkiem na cmentarzu: a te kwiaty to od nas i te dwa duże znicze. To kupiliśmy MY to od NAS.
15 stycznia 2018, 20:08
Wzruszył się pan losem tych co pomagają?
15 stycznia 2018, 20:10
Oczywiście że tak, część ludzi pomaga nie komuś a na przekór komuś.
Krzysztof Seremak
Krzysztof Seremak
15 stycznia 2018, 21:39
Wydaje mi się ,że sprzęt jest znakowany żeby było widać ,że akcja ma sens i przynosi określone efekty w postaci nowoczesnego sprzętu, przecież dzięki temu często najnowocześniejszemu sprzętowi w niektórych dziedzinach medycyny równamy do najlepszych.Naprawdę wydaje mi się ,że takie akcje powinny być poza walką ideologiczną.Czy zawsze musimy wszystko oceniać przez pryzmat nasz, wasz?Przecież tym sprzętem leczy się pacjentów nie pytając czy są zwolennikami orkiestry czy nie.Jak mawiał bp.Życiński miejsce do czynienia dobra jest dla wszystkich i dla nikogo nie braknie.
16 stycznia 2018, 06:52
Nie wzruszyłem się. To co robią jest imponujące.
16 stycznia 2018, 06:53
To chyba wyborcy PiS.
16 stycznia 2018, 08:42
"To co robią jest imponujące" przypomina to mowę pogrzebową, w której główny nacisk położony jest na tych co pomagali zmarłemu, żeby rodzina i zgromadzeni nad trumną zobaczyli jacy to ci pomagający są wspaniali.
16 stycznia 2018, 13:16
Dziwne ma Pani skojarzenia. Ci ludzie żyją i pomagają ... a nie klęczą w kruchcie i bija się w pierś bo ich wielka wina ... :)
MR
Maciej Roszkowski
16 stycznia 2018, 16:00
Czyli nie może Pani zrozumieć, że te miliony ludzi którzy dali w pierwszym dniu ponad 81 milionów zrobili to nie "przeciw", a "dla". Wspólczuję.
16 stycznia 2018, 16:02
Wrzucić aby dostać naklejkę na torbę czy czapkę, żeby następnie pochwalić się w pracy.
Oriana Bianka
Oriana Bianka
14 stycznia 2018, 22:45
Święto ludzi o wielkich sercach. Dawanie sprawia radość - widziałam ją dzisiaj u darczyńców i licznych wolontariuszy. :-)
14 stycznia 2018, 22:17
Brawo. Do końca świata i jeden dzień dłuzej!

Skomentuj artykuł

Ruszył 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na co Fundacja zbiera w tym roku?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.