Rząd debatuje nad reformą urzędów pracy

(fot. PAP/Radek Pietruszka )
PAP / slo

Założenia do projektu nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, którego celem jest zwiększenie efektywności urzędów pracy i wprowadzenie nowego podejścia do bezrobotnych. - to jeden z tematów wtorkowego posiedzenia rządu.

Reforma urzędów pracy została przygotowana przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Jednym z jej najważniejszych elementów jest doprowadzenie do tego, by podejście do bezrobotnych było profilowane, uzależnione od indywidualnych potrzeb i powiązane z rodzajem działań, jakie można danej osobie zaproponować po zdiagnozowaniu jej sytuacji.

DEON.PL POLECA

Ustawa wprowadzić ma także nowe narzędzia wspierające tworzenie miejsc pracy i powrót do zatrudnienia osób bezrobotnych, w tym dla powracających na rynek pracy po przerwie związanej z wychowywaniem dziecka. Są to np. grant na telepracę, pożyczka z Funduszu Pracy na utworzenie stanowiska pracy lub podjęcie działalności gospodarczej.

Projekt zakłada także wprowadzenie m.in. specjalnych programów dla młodych bezrobotnych, dla pracodawców zatrudniających pracowników w wieku powyżej 50 lat.

Rząd ma we wtorek omówić także projekt ustawy, na mocy której skazani za szczególnie brutalne zbrodnie popełnione na tle seksualnym, po odbyciu kary i stwierdzeniu, że nie przeszli resocjalizacji, trafialiby pod nadzór policji lub do zamkniętego ośrodka.

Projekt budzi kontrowersje - obrońcy praw człowieka podkreślali, że wprowadzając możliwość dalszego izolowania osób, które odbyły już swą karę, w istocie karze się je po raz drugi za to samo.

Prace nad projektem podjęto w kontekście zbliżających się terminów zakończenia odbywania wyroków 25 lat pozbawienia wolności, odbywanych przez brutalnych zabójców, którzy byli skazani na kary śmierci, zamienione po 1989 r. na kary 25 lat więzienia (w polskim prawie karnym nie było wtedy kary dożywotniego więzienia, wprowadzonej w 1997 r.). Wyroki pierwszych sprawców takich zbrodni za kilkanaście miesięcy mają dobiec końca

Rząd ma rozpatrzyć również projekt nowelizacji Prawa zamówień publicznych przygotowany przez Urząd Zamówień Publicznych (UZP), któremu swoje propozycje zmian przekazało m.in. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW).

Jedna z najważniejszych zmian dotyczy wysokości progu przetargowego, od którego ośrodki badawcze i instytucje naukowe mają rozpisywać przetargi na zakupy np. materiałów i odczynników laboratoryjnych. Obecnie przetargi rozpisuje się na wszystkie zakupy warte więcej niż 14 tys. euro, co znacznie spowalnia prowadzenie badań naukowych.

UZP proponuje ustalenie progu w wysokości: 30 tys. euro. Natomiast resort nauki zaproponował podniesienie progu do 130 tys. euro - dla zamówień realizowanych przez Polską Akademię Nauk; dla zamówień uczelni, instytutów badawczych oraz międzynarodowych instytutów naukowych działających w Polsce próg miałby wynosić 200 tys. euro.

Na wtorkowym posiedzeniu rząd zająć ma się także przygotowanym przez resort finansów projektem nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Zgodnie z nim 1 listopada br. ma zostać wprowadzona akcyza na gaz ziemny wykorzystywany do celów opałowych. MF zaplanowało wprowadzenie stawki w wysokości 1,28 zł/1GJ, co - zgodnie z obliczeniami resortu - oznacza, że podatek będzie stanowił ok. 3 proc. średniej ceny hurtowej gazu.

Ministrowie mają też zająć się projektem nowelizacji ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Nowelizacja jest potrzebna dla pełnego przeniesienia dyrektywy unijnej ws. pojazdów wycofanych z eksploatacji. Projekt nowelizacji m.in. znosi opłatę recyklingową od osób fizycznych sprowadzających samochody do kraju.

CIR poinformowało, że z powodu wizyty u lekarza w posiedzeniu rządu nie uczestniczył premier Donald Tusk; ma on wrócić do wykonywania obowiązków we wtorek po południu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rząd debatuje nad reformą urzędów pracy
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.