Rząd m.in. o tzw. ustawie antykryzysowej

Rząd m.in. o tzw. ustawie antykryzysowej
(fot. flickr.com/by Kancelaria Premiera)
PAP/ ad

Rada Ministrów na rozpoczętym we wtorek po godz. 11 posiedzeniu zajmie się m.in. projektem tzw. ustawy antykryzysowej zawierającej szczególne rozwiązania na rzecz ochrony miejsc pracy, związane z łagodzeniem skutków spowolnienia gospodarczego.

Projekt przewiduje, że firmy będą mogły skorzystać z instytucji tzw. przestoju ekonomicznego; chodzi o sytuację, kiedy - z przyczyn ekonomicznych niezależnych od pracownika - ten nie wykonuje pracy, ale jest gotowy do jej wykonywania.

Pracownik taki będzie mógł otrzymać - nie dłużej jednak niż przez sześć miesięcy (w okresie 12 miesięcy od dnia podpisania umowy o wypłatę świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy) - wynagrodzenie w wysokości co najmniej płacy minimalnej. Będzie ono finansowane częściowo przez pracodawcę, częściowo przez Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).

Firma będzie mogła także obniżyć pracownikom wymiar czasu pracy i proporcjonalnie obniżyć wynagrodzenia bez konieczności dokonywania tzw. wypowiedzenia zmieniającego, przewidzianego w kodeksie pracy. Obniżenie czasu pracy w tym trybie będzie możliwe na okres nie dłuższy niż sześć miesięcy (w okresie 12 miesięcy od dnia podpisania umowy o wypłatę świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy).

DEON.PL POLECA

Wymiar czasu pracy po obniżeniu nie będzie mógł być niższy niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Pracownikowi będzie przysługiwać w takim przypadku wynagrodzenie w wysokości co najmniej płacy minimalnej (finansowane częściowo przez pracodawcę, częściowo przez FGŚP) - proporcjonalnie do zastosowanego wymiaru czasu pracy.

W okresie pobierania przez pracownika świadczeń związanych z przestojem ekonomicznym oraz obniżonym wymiarem czasu pracy oraz w okresie bezpośrednio po tym (nie dłużej jednak niż przez trzy miesiące) obowiązywałby zakaz wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę z przyczyn od niego niezależnych.

Z rozwiązań zawartych w projekcie będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, których obroty spadły o co najmniej 15 proc., ale wobec których nie zachodzą przesłanki ogłoszenia upadłości. Firmy, które zalegają ze składkami na ubezpieczenia lub Fundusz Pracy, będą musiały przedstawić plan spłaty tego zadłużenia. O przewidzianą w projekcie pomoc firmy będą występować do marszałków województw.

Resort finansów szacuje, że w 2013 r. na realizację ustawy zostanie przekazane z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych ok. 400 mln zł i 100 mln zł z Funduszu Pracy.

Rada Ministrów zajmie się ponadto projektem ustawy o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, ceł i innych należności pieniężnych. Celem zmian - według autorów projektu - jest efektywniejsze korzystanie i udzielanie wzajemnej pomocy. Projekt zakłada międzynarodową współpracę w odzyskiwaniu m.in. podatków.

"Zgodnie z założeniami, nowa ustawa będzie zawierać uregulowania dotyczące wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, ceł i innych należności publicznoprawnych. Jej przepisy będą gwarantować sprawność, rzetelność, przejrzystość i szybkość działania organów państwowych na płaszczyźnie międzynarodowej współpracy w korzystaniu z wzajemnej pomocy przy dochodzeniu należności" - podkreśliło Centrum Informacyjne Rządu.

Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do regulacji unijnych, poza tym dotychczasowe krajowe zapisy powodują trudności interpretacyjne.

Zgodnie z projektem wzajemna pomoc ma obejmować dokonywanie powiadomień i dochodzenie oraz zabezpieczenie należności pieniężnych, a także wymianę informacji. Chodzi o informacje takie jak: adres zamieszkania, posiadane rachunki bankowe (w tym również w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-pożyczkowych), posiadane ruchomości i nieruchomości, wysokość i źródła dochodów, rodzaj i miejsce zatrudnienia lub rodzaj i miejsce prowadzonej działalności.

Kolejny punkt posiedzenia rządu, to założenia do projektu nowelizacji Prawa o szkolnictwie wyższym.

W ramach proponowanych przez resort nauki regulacji osoby, które wiedzę i umiejętności zdobywały drogami pozaformalnymi - a więc np. podczas szkoleń czy praktyki zawodowej, efekty swojej edukacji będą mogły potwierdzić na uczelniach. Dzięki temu, jeśli chcą podjąć studia, nie będą musiały uczestniczyć we wszystkich zajęciach. Rozwiązanie to ma ułatwić dostęp do studiów osobom starszym.

Rozwiązania proponowane w nowelizacji pomóc też mają w dostosowaniu działania uczelni do skutków niżu demograficznego, m.in. poprzez wzmocnienie mechanizmów konkurowania uczelni w oparciu o jakość kształcenia.

W nowych przepisach wprowadzony ma być wyraźniejszy podział na uczelnie prowadzące badania naukowe, a uczelnie, które mają przygotować do wykonywania zawodu. Poza tym resort nauki chce ułatwić dostęp do informacji o uczelniach, które uzyskały negatywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej, a także o uczelniach, które mogą stracić uprawnienia do prowadzenia kierunków studiów. Przepisy te chronić mają studentów przed niską jakością kształcenia.

Rząd rozpatrzy także projekt nowelizacji procedury w sprawach o wykroczenia, która dopuszcza nagrywanie rozpraw zamiast pisemnego ich protokołowania. Nowela ma na celu skrócenie postępowania w tego typu sprawach i obniżenie ich kosztów.

Zmienią się też zasady ogłaszania wyroków w sprawach o wykroczenia - nie będzie już konieczności sporządzania pisemnych motywów orzeczenia - dla stron chcących się odwołać dostępne będzie nagranie motywów ustnych. Gdyby sprawa była szczególnie zawiła, sędzia będzie mógł odstąpić od wygłoszenia ustnego uzasadnienia wyroku i poprzestać jedynie na podaniu najważniejszych jego powodów, a później - spisać uzasadnienie wyroku na wniosek strony, która chciałaby złożyć odwołanie.

Jak podkreśla resort sprawiedliwości, technologie cyfrowe, rejestrujące dźwięk i obraz, pozwalają na dokładne i wierne utrwalenie przebiegu rozpraw - w tym własnych sformułowań uczestników postępowania, niewystylizowanych przez protokołującego, "co umożliwia gruntowną ocenę tych czynności i spontanicznych wypowiedzi oraz zapobiega zniekształceniom i przekłamaniom zapisu typowym dla wersji pisemnej".

Rada Ministrów zajmie się ponadto założeniami do projektu ustawy o prawach konsumentów, których celem jest wdrożenie do polskiego porządku prawnego przepisów unijnych w sprawie praw konsumentów oraz uporządkowanie przepisów o sprzedaży konsumenckiej.

Ministrowie wysłuchają też informacji na temat zapowiadanych grupowych zwolnień pracowników, a także na temat poręczeń i gwarancji udzielonych w 2012 roku przez skarb państwa, niektóre osoby prawne oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rząd m.in. o tzw. ustawie antykryzysowej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.