Rząd zaakceptował program polskiej prezydencji
Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu kierunkowo zaakceptowała sześciomiesięczny program polskiej prezydencji, która rozpocznie się 1 lipca 2011 roku.
Według komunikatu po posiedzeniu rządu Polska w ramach prezydencji będzie dążyć do wprowadzenia Unii Europejskiej na tory rozwoju gospodarczo-politycznego i skupi się na trzech priorytetach: integracji europejskiej jako źródle wzrostu, bezpiecznej Europie oraz Europie korzystającej na otwartości.
W kontekście integracji europejskiej, polska prezydencja będzie działać na rzecz wzmocnienia wzrostu gospodarczego poprzez: rozwój rynku wewnętrznego (w tym elektronicznego) i wykorzystanie budżetu unijnego do budowy konkurencyjnej Europy.
Polska, która rozpocznie negocjacje nad budżetem Unii na lata 2014-2020 będzie chciała wypracować jak najkorzystniejszą ofertę finansową dla całej Wspólnoty. "To nowy budżet unijny ma być narzędziem inwestycyjnym, które przyczyni się do wzrostu gospodarczego UE" - zaznaczono w komunikacie.
Jak podkreślono głównym elementem polityki inwestycyjnej Unii powinna pozostać polityka spójności, służąca realizacji celów strategii „Europa 2020”. Istotna, w polskiej ocenie, jest także reforma wspólnej polityki rolnej, która zapewni modernizację europejskiego rolnictwa i większą konkurencyjność.
W ramach zwiększenia możliwości transakcyjnych rynku wewnętrznego Polska ma położyć nacisk na rozwój usług elektronicznych. "Oznacza to podjęcie działań na rzecz zniesienia barier uniemożliwiających przeprowadzanie transakcji transgranicznych on line oraz kontynuowanie prac nad obniżaniem cen za roaming" - czytamy.
Drugim priorytetem polskiego przewodnictwa jest bezpieczna Europa. W tym kontekście podstawowym zadaniem w obszarze gospodarczym i finansowym będzie wzmocnienie zarządzania gospodarczego w UE". "Ponieważ ustanowienie Europejskiego Mechanizmu Stabilności będzie wymagać zmian w Traktacie z Lizbony, nasz kraj dołoży starań, aby jak najszybciej zakończyć ten proces" - głosi komunikat.
Jak podkreślono, ze względu na prace nad nową strategią energetyczną na najbliższe lata, potrzebne jest przeanalizowanie stanu zewnętrznej polityki energetycznej Unii i wypracowanie rozwiązań, które ją wzmocnią.
Wspólna polityka rolna, zdaniem rządu, powinna uwzględniać dobra publiczne, w tym bezpieczeństwo żywnościowe i wielofunkcyjny rozwój. "Istotnym elementem w ramach reformowanej WPR będą zwłaszcza rozstrzygnięcia dotyczące dopłat bezpośrednich i wsparcia rozwoju obszarów wiejskich, ale także polityki jakości produktów rolnych" - uważa rząd.
Według komunikatu istotnym elementem polskiej prezydencji będzie też wzmocnienie zdolności wojskowych i cywilnych UE. "Będziemy wspierać działania na rzecz utrwalania bezpośredniego dialogu Unii Europejskiej z NATO" - czytamy.
Trzecim priorytetem prezydencji jest Europa korzystająca na otwartości. Jak podkreślono nasz kraj będzie wspierać unijną politykę zagraniczną i bezpieczeństwa służącą wzmocnieniu pozycji UE na arenie międzynarodowej.
W ramach Partnerstwa Wschodniego Polska będzie dążyć m.in. do zawierania umów stowarzyszeniowych i tworzenia stref wolnego handlu z niektórymi krajami uczestniczącymi w projekcie, postępów w liberalizacji wizowej, czy pogłębiania współpracy sektorowej.
Polski rząd będzie zachęcał także Białoruś do współpracy z Zachodem, jednak pod warunkiem respektowania przez ten kraj podstawowych zasad demokracji i praw człowieka. "Będziemy wspierać działania służące podpisaniu nowego porozumienia z Rosją oraz rozwijać Unijno-Rosyjskie Partnerstwo na rzecz Modernizacji" - deklaruje rząd.
Polska prezydencja ma też działać na rzecz wypracowania nowych relacji UE ze światem arabskim oraz kompleksowej strategii działań na rzecz tego regionu. "Będziemy wspomagać demokratyzację i budowę nowoczesnych struktur państwowych w krajach Afryki Płn." - czytamy w komunikacie.
Innym celem polskiego przewodnictwa będzie finalizacja negocjacji akcesyjnych z Chorwacją i podpisanie z nią Traktatu Akcesyjnego. Polski rząd będzie również m.in. chciał kontynuować negocjacje akcesyjne z Turcją i - jak deklaruje - zadba o "znaczny postęp" w negocjacjach akcesyjnych Islandii, oraz będzie wspierał europejskie aspiracje państw Bałkanów Zachodnich.
Dokument ten ponownie ma pojawić się na posiedzeniu rządu do końca maja, tak aby nie później niż 1 czerwca Rada Ministrów mogła przedstawić informację o priorytetach polskiej prezydencji w Sejmie i Senacie.
Skomentuj artykuł