Rząd zaniedba prewencję antykorupcyjną?

Rząd zaniedba prewencję antykorupcyjną?
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / pz

Antykorupcyjna Koalicja Organizacji Pozarządowych, po zapowiadanej przez premiera Donalda Tuska likwidacji stanowiska pełnomocnika rządu ds. przeciwdziałania korupcji, wyraziła obawę, że nowy rząd "całkowicie zaniedba prewencję antykorupcyjną".

17 listopada premier zapowiedział, że nie będzie już odrębnego stanowiska pełnomocnika ds. korupcji (w ustępującym rządzie była nim Julia Pitera). - Aktywność, taka zrównoważona, ale niezwykle intensywna Centralnego Biura Antykorupcyjnego, wydaje się wystarczającym zabezpieczeniem, także na poziomie profilaktyki - ocenił Tusk.

DEON.PL POLECA
W oświadczeniu Antykorupcyjna Koalicja Organizacji Pozarządowych (AKOP) napisała, że z zaskoczeniem przyjęła zapowiedzianą przez premiera likwidację stanowiska pełnomocnika rządu ds. przeciwdziałania korupcji i przekazanie realizacji jego zadań dotyczących prewencji antykorupcyjnej do CBA.

W oświadczeniu wskazano, że choć Koalicja krytycznie podchodziła do działań podejmowanych przez Piterę, to nie było to jednoznaczne z tym, że uważa za właściwe zlikwidowanie stanowiska pełnomocnika.

"Od pewnego czasu CBA przykłada większą wagę do prowadzenia działań prewencyjnych, ale jako służba specjalna ma swoje ograniczenia. Nierealne wydaje nam się, by CBA w krótkim czasie zdołało przekształcić się w niezależną, wielofunkcyjną instytucję, która będzie rzeczywiście równoważnie traktować swoje zadania represyjne i prewencyjne" - głosi oświadczenie.

"Obawiamy się, że rozpoczynający właśnie pracę rząd całkowicie zaniedba prewencję antykorupcyjną" - czytamy w oświadczeniu.

AKOP wyraziła zaniepokojenie, że jak dotąd rząd nie przyjął, przygotowanego przez MSWiA Programu Przeciwdziałania Korupcji na lata 2011-16. "Nie wiadomo, gdzie po (...) podziale MSWiA znajdzie się miejsce dla jednostki, w której przygotowano program. Możliwe jest, że w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, na czele którego stoi były koordynator ds. służb specjalnych" - napisano.

Według AKOP "w tak poważnej sprawie, jaką jest przeciwdziałanie korupcji powinna zostać zachowana równowaga między prowadzeniem działań śledczych a prewencją". "Przekazanie obowiązków pełnomocnika do CBA oraz ewentualne objęcie nadzoru nad jednostką przygotowującą program przez byłego sekretarza Kolegium ds. Służb Specjalnych nie daje gwarancji zachowania tej równowagi" - wskazano.

Antykorupcyjna Koalicja Organizacji Pozarządowych powstała w 2001 roku. AKOP tworzą: Program Przeciw Korupcji Fundacji im. Stefana Batorego, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Fundacja Komunikacji Społecznej, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Stowarzyszenie Szkoła Liderów oraz Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rząd zaniedba prewencję antykorupcyjną?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.