Rzecznik praw dziecka: prawie połowa starszej młodzieży czuje się bezradna

Rzecznik praw dziecka: prawie połowa starszej młodzieży czuje się bezradna
Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

Około 15 proc. najmłodszych dzieci czuje się samotnych. Ponad 40 proc. starszej młodzieży szkolnej czuje się bezradna, czuje się zagubiona – powiedział w czwartek rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak, przedstawiając cześć badań o jakości życia dzieci w Polsce.

"Przeprowadziłem w tym roku największe od 20 lat badanie o jakości życia dzieci w Polsce" – powiedział w czwartek w Warszawie RPD Mikołaj Pawlak, który bierze udział w konferencji prasowej inaugurującej kampanię "Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje", której celem jest zwrócenie uwagi na problemy psychiczne dzieci i młodzieży.

Pawlak powiedział, że badania te dotyczyły też "aspektu poczucia psychicznego dzieci – ich perspektywy."

Rzecznik praw dziecka: ponad 40 proc. starszej młodzieży czuje się bezradna

RPD podzielił się kilkoma podstawowymi danym z tej analizy. "Około 15 proc. najmłodszych dzieci czuje się samotnych, czuje się takich, że nie mają się do kogo wygadać, ale niestety już ponad 40 proc. dzieci (...), tej starszej młodzieży szkolnej, kilkunastoletniej, właśnie czuje się bezradna, czuje się zagubiona i to już jest bardzo niepokojące" – ocenił.

Według RPD do tej pory dzieci czuły się zagubione, gdy poszukiwały pomocy. "Brakowało jednego miejsca, które powie, gdzie pójść po poradę psychologa, pedagoga w szkole albo w ośrodku, gdzie pójść po poradę tę właśnie stacjonarną, środowiskową" – mówił. Pomocny w szybszym dotarciu do pomocy ma być telefon zaufania wsparcia psychologicznego.

DEON.PL POLECA

Pawlak zwrócił się do dzieci i młodzieży: "Kochani, chłopcy, dziewczęta – jeżeli jesteście zagubieni, jeżeli nie wiecie, co robić (...), nie bójcie się, zadzwoń 800-12-12 12 – to jest telefon wsparcia psychologicznego, który poprowadzi, pozwoli tobie się wygadać" – mówił.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Andrzej Derdziuk OFMCap

W odpowiedzi na dar młodości to - jak sam tytuł mówi - książka dla ludzi młodych. Ale nie tylko dla młodych.

Postępować według swoich planów, choćby najlepszych, czy skłonić głowę przed Bogiem i przyjąć często...

Skomentuj artykuł

Rzecznik praw dziecka: prawie połowa starszej młodzieży czuje się bezradna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.