Schroniska pełne, streetworkerzy na ulicach
Schroniska, ogrzewalnie, noclegownie są pełne, przed streetworkerami kolejna ciężka noc, ale nikt z bezdomnych nie będzie pozbawiony pomocy.
"Najbardziej płynna jest sytuacja w ogrzewalniach i punkach interwencji kryzysowej. W razie potrzeby, ilość miejsc uzupełniamy poprzez dostawki, szukamy ich także poza Kielcami" - informuje Katarzyna Monkiewicz-Kurek, kierownik Działu ds. Bezdomności Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.
W tę noc, podobnie jak w poprzednie streetworkerzy wyruszą z patrolami straży miejskiej - oni najlepiej znają miejsca, gdzie kryją się bezdomni i których często nie chcą z uporem opuścić. Tak było np. w nocy z 23 na 24 stycznia, gdy został znaleziony mężczyzna i umieszczony w Punkcie Interwencji Kryzysowej przy ul. Żniwnej, gdzie spędzi weekend. W poniedziałek MOPR umieści go w którymś ze schronisk.
W samych Kielcach i w okolicy przygotowano ponad 230 miejsc dla osób pozbawionych dachu nad głową. Dysponują nimi m.in.: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Caritas kielecka, Polski Czerwony Krzyż, Koło Kieleckie Towarzystwa św. Brata Alberta, Fundacja Gospodarcza św. Brata Alberta.
Jeśli miejsc brakuje, bezdomnych umieszcza się poza Kielcami, np. w Widełkach (tam mogą przebywać rodziny), Chałupkach, czy Stąporkowie. Na ponad 230 miejsc składa się oferta kilku placówek.
37 mężczyzn może skorzystać z całodobowego schronienia z wyżywieniem w Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn, prowadzonym przez Koło Kieleckie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. W sumie 40 miejsc czeka w Noclegowni i Ogrzewalni, także prowadzonych przez Towarzystwo. Zatem ponad 70 osób otrzymuje pomoc w tych trzech placówkach, które mieszczą się przy ul. Żeromskiego 36 a. W Noclegowni bezdomny otrzymuje nocleg, dwa posiłki, niezbędną odzież, obuwie, podstawowe leki, artykuły pierwszej potrzeby, może także skorzystać z możliwości wykonania czynności higienicznych. Z kolei w Ogrzewalni istnieje możliwość doraźnego ogrzania się i wykonania podstawowych czynności higienicznych, a także skorzystania z dwóch posiłków i zaopatrzenia się w obuwie, ubranie, podstawowe leki itp.
Przytulisko im. Jana Pawła II przy ul. Siennej 5, prowadzone przez Fundację Gospodarczą św. Brata Alberta dysponuje 84 miejscami. Zapewnia całodobowe schronienie, wyżywienie, niezbędną odzież, środki czystości.
Centrum Interwencji Kryzysowej - Schronisko dla Kobiet Caritas Diecezji Kieleckiej przy ul Urzędniczej 7b to 28 miejsc (18 dla kobiet, 10 dla dzieci) i możliwość okresowego, maksimum do 6 miesięcy, schronienia - z wyżywieniem, dostępem do opieki medycznej, pomocą prawną, psychologiczną itp. Świętokrzyski Oddział Okręgowy PCK prowadzi Schronisko dla Bezdomnych Kobiet - Ofiar Przemocy przy ul. Olkuskiej 18 na 15 miejsc. Świetlica "Przystań" dysponuje 30 miejscami. W świetlicy można skorzystać z łaźni, pralni, ogrzewanego pomieszczenia, gorącego napoju, dostępu do TV, komputera z interntem, biblioteki. Z kolei Ośrodek Interwencyjno-Terapeutyczny MOPR - Punkt Pomocy Doraźnej przy ul. Żniwnej 4 jest czynny całą dobę. Zapewnia schronienie osobom będącym w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia z powodu nadużycia alkoholu lub w innej sytuacji kryzysowej, z całodobową opiekę medyczną i pomocą socjalno-terapeutyczną. Dysponuje 10 miejscami.
Skomentuj artykuł