Sejm uchwalił nowelizację kilku ustaw

Sejm uchwalił nowelizację kilku ustaw
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / mh

Sejm przyjął we wtorek trzy ustawy z tzw. pakietu kolejkowego i pakietu onkologicznego. Główne założenia nowych przepisów to poprawa dostępu do specjalistów dla wszystkich pacjentów oraz uprzywilejowanie pacjentów onkologicznych.

Posłowie uchwalili nowelizacje ustaw: o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych oraz o zawodzie pielęgniarki i położnej, a także o konsultantach w ochronie zdrowia.
Pierwszą z tych ustaw - o świadczeniach zdrowotnych - poparło 227 posłów, przeciw było 34, zaś 166 wstrzymało się od głosu. Nowelizację ustawy o pielęgniarkach i położnych poparło 227 posłów, 165 było przeciw, zaś 35 wstrzymało się od głosu. Z kolei nowelizacja przepisów o konsultantach zyskała poparcie 228 posłów, przeciw głosowało 33, zaś 166 osób wstrzymało się od głosu.
Projekty ustaw poparły kluby PO i PSL. PiS i Sprawiedliwa Polska dwa razy wstrzymały się od głosu i były przeciw zmianom w ustawie o pielęgniarkach. Większość posłów TR głosowało przeciw wszystkim trzem projektom, zaś SLD wstrzymało się od głosu przy każdym.
Do ustaw tzw. pakietu kolejkowego Sejm przyjął też sześć z 21 zgłoszonych podczas drugiego czytania poprawek. Poparto m.in. poprawkę klubu PO przewidującą, że pielęgniarki i położne z tytułem specjalisty, nawet jeżeli mają tylko średnie wykształcenie, będą mogły kierować pacjentów na niektóre badania diagnostyczne. Przyjęto też poprawkę PSL, zgodnie z którą pielęgniarki i położne mające dyplom magistra lub tytuł specjalisty mogłyby samodzielnie ordynować leki.
"Pielęgniarki to jest świetnie wyszkolona grupa zawodowa, z ponad 200 tys. pielęgniarek ponad połowa ma wyższe wykształcenie i my chcemy, żeby pielęgniarki miały wyższe kompetencje i mogły je realizować w codziennej opiece nad pacjentem" - mówił przed głosowaniem nad tymi poprawkami minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.
Przyjęto też m.in. poprawkę PO, która określa kryteria, jakimi ma kierować się dyrektor oddziału NFZ, sporządzając plan zakupu świadczeń opieki zdrowotnej do czasu ogłoszenia pierwszych regionalnych map zapotrzebowania zdrowotnego.
Większość zgłoszonych poprawek przygotował klub PiS i te zostały odrzucone. Z kolei PSL wycofał jedną ze swych poprawek jeszcze przed głosowaniem.
Głosowanie nad projektami i zgłoszonymi poprawkami trwało niecałą godzinę i było przerywane licznymi pytaniami posłów PiS, TR i SLD, którzy m.in. zarzucali rządowym projektom, że wcale nie skrócą kolejek. Minister Arłukowicz w odpowiedzi pytał posłów opozycji, czy są za skróceniem kolejek, czy przeciw. "To prosty wybór, tu nie trzeba dużo myśleć, powinno się udać" - apelował.
Trzy ustawy trafiły teraz do Senatu. Jeszcze we wtorek wieczorem ma zająć się nimi senacka komisja zdrowia. Możliwe, że Sejm zajmie się ustawami ponownie jeszcze na obecnym posiedzeniu, w piątek.
Nowe przepisy wchodzące w skład tzw. pakietu kolejkowego i onkologicznego zakładają zniesienie limitów w onkologii, ale tylko tam, gdzie dotrzymane będą terminy diagnostyki i leczenia oraz zapewniona będzie odpowiednia jakość. Wzmocniona ma być rola lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w kwestii "czujności onkologicznej".
Położony ma być nacisk na leczenie ambulatoryjne, jednodniowe, które jest najbardziej komfortowe dla pacjenta. Leczenie szpitalne ma być prowadzone tylko w przypadkach, w których jest to konieczne, a nie "korzystne organizacyjnie".
Pacjent z podejrzeniem lub rozpoznaniem nowotworu otrzyma Kartę Pacjenta Onkologicznego, która będzie uprawniała do szybkiej diagnostyki i wizyt u specjalistów bez skierowania. Pacjent będzie miał też przydzielonego koordynatora leczenia.
Zmiany mają pozwolić na lepszy dostęp do specjalistów. Świadczeniodawcy mają co tydzień przekazywać do NFZ informację o pierwszym wolnym terminie, w którym dane świadczenie może zostać udzielone. Będą także mieli obowiązek prowadzenia list oczekujących w formie elektronicznej. Wprowadzony będzie mechanizm finansowania "porady receptowej", ponieważ wiele wizyt odbywa się wyłącznie w celu przedłużenia recepty.
Po zmianach kolejka będzie budowana z osób oczekujących na pierwszą wizytę; premiowani będą ci specjaliści, którzy po szybkiej diagnozie i ustawieniu leczenia przekażą pacjenta pod opiekę lekarza POZ.
Zmienić ma się także rola NFZ, który będzie pełnił "rolę płatnika, a nie kreatora polityki zdrowotnej". Wiąże się to m.in. ze zmianami w sposobie kontraktowania, długości zawieranych umów. Wprowadzone zostaną też zmiany dotyczące wyceny świadczeń; wycena z NFZ przeniesiona zostanie do Agencji Oceny Technologii Medycznych. Opracowane też mają zostać mapy zapotrzebowania zdrowotnego dla całego kraju.
Wzmocniona ma zostać rola konsultantów krajowych, m.in. poprzez większą współpracę z konsultantami wojewódzkimi. Będą oni także zobowiązani do upubliczniania źródeł swoich dochodów, co ma zapobiec sytuacjom, w których dochodzi do konfliktu interesów.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sejm uchwalił nowelizację kilku ustaw
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.