Sejm upamiętnił Tadeusza Mazowieckiego

Sejm upamiętnił Tadeusza Mazowieckiego
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / drr

Senat podjął we wtorek uchwałę upamiętniającą b. premiera Tadeusza Mazowieckiego, który zmarł w poniedziałek. "Mądremu przywództwu premiera Tadeusza Mazowieckiego zawdzięczamy bezpieczne przejście przez trudny czas wielkich zmian ustrojowych" - głosi dokument.

"Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd zmarłemu 28 października 2013 r. Tadeuszowi Mazowieckiemu - pierwszemu premierowi III Rzeczypospolitej, a zarazem pierwszemu w krajach powojennego bloku wschodniego niekomunistycznemu szefowi rządu, współtwórcy reform politycznych i ekonomicznych o historycznym znaczeniu dla Polski, wybitnemu politykowi wiernemu zasadom moralnym, obdarzonemu wizją, mądrością i odwagą, mężowi stanu i kawalerowi Orderu Orła Białego" - głosi uchwała, którą Senat podjął we wtorek.

W głosowaniu udział wzięło 77 senatorów, "za" było 76, nikt nie był przeciwny, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Senatorowie wyrazili w dokumencie wdzięczność za wieloletnią działalność publicystyczną, parlamentarną i opozycyjną Mazowieckiego, "za jego niezłomną postawę jako rzecznika społeczności katolickiej w czasach PRL, za intelektualne inspiracje, za odwagę występowania w obronie pokrzywdzonych i strajkujących - mimo represji stosowanych wobec niego samego - za wkład w powstanie NSZZ +Solidarność+".

W uchwale podkreślono, że mądremu przywództwu Mazowieckiego zawdzięczamy bezpieczne przejście przez trudny czas wielkich zmian ustrojowych.

"Chylimy czoła przed Tadeuszem Mazowieckim za jego wierność wyznawanym wartościom, za Jego uczciwość w życiu publicznym. Dowiódł jej przed światem, gdy na znak protestu przeciw obojętności społeczności międzynarodowej na zbrodnie popełniane w wojnie domowej w Bośni i Hercegowinie złożył mandat sprawozdawcy Komisji Praw Człowieka ONZ z terenu byłej Jugosławii" - zwrócili uwagę autorzy uchwały.

Przypomnieli także, że Mazowiecki powiedział wówczas: "Daję świadectwo temu, że uczciwość musi stać ponad pokrętną dyplomacją, w której słowa o obronie praw człowieka przestają cokolwiek znaczyć. Uważałem tak jako człowiek, ale także jako chrześcijanin, który składa w ten sposób świadectwo. Nie uczyniłem nic wielkiego. Postąpiłem tak, jak nakazywało mi sumienie".

"I ten głos sumienia świat wreszcie usłyszał. Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje cześć pamięci Tadeusza Mazowieckiego - wielkiego patrioty, polityka, męża stanu" - głosi uchwała.

Tadeusz Mazowiecki - pierwszy niekomunistyczny premier po 1989 r. - zmarł w Warszawie w poniedziałek nad ranem; miał 86 lat.

Mazowiecki był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej, wybranym po wyborach 4 czerwca 1989 r. Jego rząd wprowadził kosztowny społecznie tzw. plan Balcerowicza, który miał przeprowadzić gospodarkę Polski od systemu komunistycznego do rynkowego.

W latach 90. był specjalnym wysłannikiem ONZ na Bałkanach; jako jedyny wysoki funkcjonariusz ONZ podał się do dymisji na znak protestu przeciw bierności wspólnoty międzynarodowej wobec zbrodni popełnianych w byłej Jugosławii.

Od jesieni 2010 r. pełnił funkcję doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sejm upamiętnił Tadeusza Mazowieckiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.