Sejm: Wielka koalicja w obronie krzyża

Jarosław Gowin liczy, że projekt uchwały podpisze 2/3 posłów (fot. PAP/Paweł Supernak)
Media / zylka

Czy w Polskim sejmie mogą współdziałać bez problemów posłowie różnych partii? Mogą, o ile chodzi o obronę krzyża. Pod projektem uchwały w tej sprawie podpisało się już prawie 200 osób zasiadających w sejmie.

Posłowie bardzo licznie sygnowali wczoraj projekt koła Polska Plus broniący obecności krzyży w miejscach publicznych. Podpisy składali posłowie PO, PiS, PSL, Polski Plus oraz posłowie niezrzeszeni.

– Podpisało się już niemal 80 posłów Platformy – relacjonował wieczorem Jarosław Gowin z PO. – Ale jestem pewien, że zrobi to ponad 100.

DEON.PL POLECA

Posłowie PiS początkowo odmawiali sygnowania projektu. Powód? Władze partii zakazały im podpisywania się pod projektami innych ugrupowań. Dopiero wczoraj otrzymali esemesy z pozwoleniem.

– To mnie bardzo cieszy – mówi „Rzeczpospolitej” Kazimierz M. Ujazdowski z koła Polska Plus. – Nie zdarza się w innych sprawach, by projekt był sygnowany przez rząd i opozycję – dodaje.

Rzecznik Klubu PiS Mariusz Błaszczak wyjaśnia, że decyzja władz klubu jest realizacją zapowiedzi Lecha Kaczyńskiego z 11 listopada. Prezydent zapewnił wtedy, że Polska sprzeciwia się orzeczeniu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który stwierdził, iż krzyże we włoskiej szkole godzą w wolność wyznania uczniów i naruszają prawo rodziców do wychowania dzieci w zgodzie ze swoim światopoglądem.

Do wieczora pod projektem uchwały podpisało się już ponad 70 posłów PiS, m.in. Zbigniew Girzyński. – Wyrok Trybunału w Strasburgu jest skandaliczny – mówi. – Jestem pewien, że pod uchwałą podpiszą się wszyscy politycy PiS.

A Błaszczak zapowiada, że "senatorowie PiS złożą podobny do sejmowego projekt uchwały w obronie krzyży".

Wnioskodawcy projektu uchwały uważają, że Sejm Rzeczypospolitej Polskiej powinien przypomnieć o szczególnym znaczeniu wolności wyznania i prawa osoby ludzkiej do wyrażania tożsamości religijnej ze względu na ich wagę w życiu społeczeństw i wspólnot obywatelskich.

Projekt uchwały krytykuje orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 3 listopada 2009 roku zakazującego obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech.

Wnioskodawcy postulują, aby Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraził szczególne zaniepokojenie wszelkimi decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących oraz burzą pokój społeczny.

W projekcie zawarty jest też apel do parlamentów państw członków Rady Europy o podjęcie wspólnej refleksji nad sposobami ochrony wolności wyznania i promocji wartości będących wspólnym dziedzictwem narodów Europy.

Gowin liczy, że pod uchwałą podpisze się ponad dwie trzecie posłów. – Pokazałoby to, że sprzeciw wobec wyroku Trybunału jest w Polsce powszechny i niezależny od politycznych sympatii – mówi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sejm: Wielka koalicja w obronie krzyża
Komentarze (2)
Z
związkowiec
25 listopada 2009, 00:01
panowie posłowie, a trzeba było za posłem Markiem Jurkiem, dać mu wsparcie, byłoby teraz lżej, wystrzegajcie się takich polityków, którzy walcząc o Krzyż wychodzą na Niego zasłaniając sobą Jezusa,
R
r.kozuchowski
20 listopada 2009, 10:47
Sędziowie-teoretycy z tego Trybunału wydali wrok, jakoby Krzyż dzielił, a tu niespodzianka w praktyce, bo łączy. Wyobrażam sobie tych sędziów z tego Trybunału, jak stoją na moście nad rzeką. Jeden sędzia wrzuca kwadratową płyte chodnikową do rzeki i mówi do drugiego sędziego:" Patrz pan niespodzianka, wrzucam kwadraty, a wychodzą kółka??????"