Senat zajmie się dziś ustawami powodziowymi

Senat zajmie się dziś ustawami powodziowymi
(fot. wikipedia.org)
PAP / mik

Senat na rozpoczynającym się dziś dwudniowym posiedzeniu zajmie się m.in. ustawami powodziowymi, w tym zmianami w ustawie o szczególnych rozwiązaniach dotyczącej usuwania skutków powodzi z maja i czerwca 2010. W czwartek na nadzwyczajnym posiedzeniu znowelizuje ją Sejm.

Projekt zmian w ustawie o szczególnych rozwiązaniach dotyczących usuwania skutków powodzi z maja i czerwca 2010 roku przyjął we wtorek rząd. Premier Donald Tusk poinformował, że dzięki zmianom formy pomocy dla poszkodowanych w powodzi będą obowiązywać do końca 2010 roku. Oznacza to, że pomocą przewidzianą w ustawie zostaną objęci powodzianie z Dolnego Śląska oraz ewentualnie kolejni, jeśli zdarzyłaby się następna powódź.

DEON.PL POLECA

Wicemarszałek Senatu Marek Ziółkowski (PO) powiedział PAP, że Senat ustawę rozpatrzy. - Jeżeli nadzwyczajne posiedzenie Sejmu zacznie się w czwartek rano, to Senat zajmie się tą ustawą albo tego samego dnia wieczorem, albo w najgorszym przypadku w piątek rano - powiedział.

Senat rozpatrzy ponadto ustawę o wspieraniu przedsiębiorców dotkniętych skutkami powodzi z maja i czerwca 2010 r. Przewiduje ona, że prawo do pożyczek będą mieli poszkodowani przedsiębiorcy, którzy zatrudniają nie więcej niż 50 pracowników. Pieniądze na ten cel pochodzą ze środków rezerwy celowej budżetu państwa przeznaczonej na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

Jeśli Senat wprowadzi do tej ustawy poprawki, Sejm rozpatrzy je podczas czwartkowego posiedzenia.

W zaplanowanym porządku obrad Senatu znalazła się także ustawa o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu. Została ona znowelizowana przez Sejm w związku ze zniszczeniami spowodowanymi przez intensywne deszcze i niebezpieczne osuwiska wywołane powodzią w maju i czerwcu.

Senat zajmie się też ustawą kompetencyjną, która dotyczy współpracy rządu i parlamentu w sprawach UE. Zmiany w polskim prawie są konieczne m.in. dlatego, że Traktat Lizboński zwiększył uprawnienia parlamentów narodowych państw członkowskich UE w procesie stanowienia prawa wspólnotowego Unii. W porządku obrad jest też ustawa o ewidencji ludności, która zakłada dwuetapowe, rozłożone na trzy lata - począwszy od 1 stycznia 2011 roku - działania związane ze zniesieniem obowiązku meldunkowego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Senat zajmie się dziś ustawami powodziowymi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.