Senat zajmie się wnioskiem o referendum 20-21 maja

Senat zajmie się wnioskiem o referendum 20-21 maja
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
6 lat temu
PAP / ptt

Senat zdecyduje, czy wyrazi zgodę na zarządzenie przez prezydenta referendum ws. JOW-ów, finansowania partii i systemu podatkowego na posiedzeniu 20-21 maja - poinformował w środę marszałek izby Bogdan Borusewicz. Proponowany termin referendum to 6 września.

W referendum Polacy mają odpowiedzieć na trzy pytania: czy są "za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu RP"; czy są "za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa" i czy są "za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika".

Borusewicz poinformował, że zaproponuje Konwentowi Seniorów rozszerzenie porządku obrad najbliższego posiedzenia izby (20-21 maja) o sprawę rozpatrzenia postanowienia prezydenta w sprawie zarządzenia referendum. - Referendum ma być 6 września, więc terminy są znane. Kieruję do czterech komisji ten wniosek, a sprawozdanie komisji będzie przedstawione na najbliższym posiedzeniu Senatu. Senat zajmie się tym na najbliższym posiedzeniu - powiedział Borusewicz w środę wieczorem dziennikarzom.

Pytany, jak on sam odpowiedziałby na pytania zadane przez prezydenta, Borusewicz odparł: "odpowiem pozytywnie".

Dziennikarze dopytywali, dlaczego marszałek wybrał akurat termin 20-21 maja. Borusewicz odparł, że nie chciał zarządzać dodatkowego posiedzenia izby, a Senat ma 14 dni na zaopiniowanie postanowienia prezydenta ws. referendum. Bronisław Komorowski skierował do Senatu projekt postanowienia o zarządzeniu referendum w środę.

Zgodnie z konstytucją, prezydent ma prawo do zarządzenia referendum ogólnokrajowego. Według ustawy o referendach ogólnokrajowych, w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa prezydent ma prawo zarządzić referendum, za zgodą Senatu wyrażoną bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Jeśli Senat wyrazi zgodę na przeprowadzenie referendum, postanowienia prezydenta zostanie ogłoszone w Dzienniku Ustaw. Referendum przeprowadza się najpóźniej w ciągu 90 dni od dnia ogłoszenia postanowienia.

We wtorek prezydent podpisał i skierował do Sejmu projekt nowelizacji konstytucji umożliwiający wprowadzenie jednomandatowych okręgów w wyborach do Sejmu. Obecnie ustawa zasadnicza głosi, że wybory do Sejmu są proporcjonalne, a JOW-y to system większościowy: w każdym jednomandatowym okręgu wyborczym jest jeden zwycięzca - on zdobywa mandat, a głosy oddane na pozostałych kandydatów (którzy zdobyli mniej głosów) nie mają znaczenia przy podziale mandatów. W systemie proporcjonalnym wszystkie głosy oddane na kandydatów są przeliczane na mandaty, jeśli dany komitet wyborczy przekroczył próg wyborczy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Senat zajmie się wnioskiem o referendum 20-21 maja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.