Duda: Chcę interakcji z Komorowskim

Duda: Chcę interakcji z Komorowskim
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
6 lat temu
PAP /rj

Kandydat PiS w wyborach prezydenckich Andrzej Duda uważa, że w telewizyjnych debatach z Bronisławem Komorowskim powinna być możliwość interakcji pomiędzy kandydatami i wymiany poglądów. Zadeklarował też, że zgadza się na debatę z Komorowskim, którą chce zorganizować Paweł Kukiz.

- Chciałbym (w debacie) porozmawiać z prezydentem Komorowskim przede wszystkim o tym, jak powinien być wykonywany urząd prezydenta Rzeczypospolitej. Prezydent jest wybierany przez naród, więc porozmawiajmy o tym, jaka jest jego rola i jak w związku z tym powinien się zachowywać prezydent - jako najwyższy przedstawiciel Polski - powiedział Duda w środę na konferencji prasowej w Piastowie, pytany o oczekiwania przed telewizyjnymi debatami z Komorowskim.

Jak ocenił, w trakcie debat telewizyjnych dziennikarze powinni mieć możliwość zadawania pytań, ale - przekonywał - powinna być także możliwość interakcji pomiędzy kandydatami i wymiany poglądów. - To jest element, który w debacie 1:1 powinien mieć miejsce - podkreślił kandydat PiS.

Duda zadeklarował też, że zgadza się na debatę z Komorowskim, którą miałby zorganizować Paweł Kukiz. - Tak, jestem gotowy na taką debatę, to tylko kwestia ustalenia warunków, jestem otwarty na debatę, także pod auspicjami Pawła Kukiza i jego politycznego środowiska. To jest liczące się środowisko, jak pokazały wyniki I tury wyborów, dlatego choćby szacunek wobec Kukiza i jego wyborców, wymaga żeby być otwartym na debatę - zaznaczył.

Kukiz zaproponował poprowadzenie przed II turą debaty między dwoma kandydatami na prezydenta - Komorowskim i Dudą. Prezydent nazwał tę propozycję "niejasną i co najmniej dziwną"; zapewnił jednocześnie, że chętnie zaprosi Kukiza do Pałacu Prezydenckiego.

Duda przypomniał, że wielokrotnie mówił o prezydenturze otwartej na duże grupy społeczne, dlatego gdyby nie zgodził się na debatę, sam by sobie zaprzeczył.

Pytany o sytuację, w której inny kandydat w wyborach prezydenckich zaproponowałby zorganizowanie debaty, to czy przyjąłby taką propozycję, Duda powiedział:

- Pojawiło się zaproszenie, ja je przyjąłem, zostało wystosowane przez człowieka reprezentującego środowisko ponad 20 proc. wyborców w I turze wyborów, to kilka milionów ludzi, to reprezentatywna grupa społeczna. Chyba sobie państwo nie wyobrażacie, że w terminie do wyborów odbędzie się w naszym kraju 50 debat i w każdych z nich wezmą udział dwaj konkurenci na urząd prezydenta. Tego się nie da zrealizować od strony technicznej.

Cały czas trwają ustalenia dotyczące debat. Sztaby obu kandydatów otrzymały propozycję debat przed II turą od kilku stacji telewizyjnych i radiowych. W grę wchodzą debaty 17 maja w TVP, 19 maja w Polsacie i 21 maja w TVN24. Zaproszenie wystosowała też telewizja Trwam.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Duda: Chcę interakcji z Komorowskim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.