Sienkiewicz: Jestem ministrem kontynuacji

Sienkiewicz: Jestem ministrem kontynuacji
(fot. PAP/Rafał Guz)
PAP / slo

Narodowy program antyterrorystyczny, reforma obrony cywilnej kraju i KGP oraz poprawa bezpieczeństwa obywateli - to niektóre priorytety nowego szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza. - Jestem ministrem kontynuacji - powiedział na spotkaniu z posłami w Sejmie.

Sienkiewicz stanął na czele resortu spraw wewnętrznych 25 lutego. Zastąpił na tym stanowisku Jacka Cichockiego, który został szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

DEON.PL POLECA
- Jestem ministrem kontynuacji. Ja to ministerstwo wziąłem z biegu i znałem jego problemy, zanim tam się znalazłem - powiedział w piątek Sienkiewicz podczas posiedzenia sejmowej komisji spraw wewnętrznych. Wyjaśnił, że m.in. dlatego wkrótce po objęciu stanowiska podpisał planowaną wcześniej reformę Straży Granicznej zakładającą likwidację niektórych oddziałów SG na południu kraju.

- W tym roku czeka nas parę rzeczy o charakterze fundamentalnym, ale też nie ukrywam, że mam poważne obawy z tym związane. Mówię tutaj o narodowym programie antyterrorystycznym, a także o konieczności dokonania reformy obrony cywilnej - powiedział Sienkiewicz. Zastrzegł jednak, że w tej chwili nie może mówić o szczegółach swoich planów.

Wśród priorytetów nowy szef MSW wymienił przeciwdziałanie i zwalczanie przestępczości oraz aktów przemocy szczególnie dokuczliwych dla mieszkańców takich jak rozboje i pobicia. - Sam jestem ojcem trzech synów i dobrze wiem, co to znaczy czekać na wieczorny ich powrót do domu - powiedział Sienkiewicz.

Podkreślił, że państwo zdołało uporać się z dużymi gangami. - Te grupy, z którymi mamy do czynienia, to są grupy drobne, systematycznie rozbijane - powiedział Sienkiewicz. Dodał, że od kilku lat mamy do czynienia z przestępczością zorganizowaną o charakterze transgranicznym. - To jest poważne wyzwanie i problem kontynentalny - powiedział.

Odniósł się także do kwestii likwidacji wybranych posterunków policji. - Rozumiem zarzuty, które się pojawiały, i obawy. Dla części społeczności lokalnych to jest taki moment, który każe zadać pytanie, jak dalej będzie wyglądać stopień bezpieczeństwa na danym terenie skoro znika posterunek. To jest skomplikowany temat. Będziemy jeszcze o tym rozmawiać - powiedział Sienkiewicz.

Zapowiedział dalszą współpracę z organizacjami pozarządowymi, takimi jak Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu "La Strada", które zajmują się m.in. zagadnieniami związanymi z przeciwdziałaniem i zwalczaniem przemocy.

- Pierwotne plemiona przede wszystkim chronią kobiety i dzieci, i w tym zakresie uważam, że policja i organy porządku publicznego takim pierwotnym plemieniem powinny być. Oczywiście, przełożonym na procedury, prawo, zdolność do działania. Żeby tutaj osiągnąć pewien postęp, jest także wymagana szeroka współpraca ze społecznościami, organizacjami pozarządowymi - powiedział Sienkiewicz.

Podał przykład współorganizowanego od lat programu "Profilaktyka a Ty" - to jeden z największych programów edukacyjnych, służących m.in. zapobieganiu narkomanii i przestępstwom. Realizuje go Komenda Główna Policji, we współpracy z wieloma instytucjami i społecznościami lokalnymi.

Zdaniem Tomasza Kaczmarka (PiS) należy zreformować policję, w szczególności komendę główną, Centralne Biuro Śledcze i Biuro Spraw Wewnętrznych KGP (policja w policji). - Tam są patologie i nieprawidłowości - powiedział Kaczmarek. Zaapelował do Sienkiewicza o zdymisjonowanie komendanta głównego policji Marka Działoszyńskiego.

Jarosław Zieliński (PiS) zwrócił uwagę na fakt, że w rządzie Donalda Tuska jest to kolejna zmiana na stanowisku szefa MSW. - Nie czas na naukę panie ministrze. Trzeba było przyjść do resortu z planami, bo nie możemy tracić czasu. To jest kolejna zmiana, która kosztuje nas wyhamowanie. Oczekujemy na konkretne koncepcje - powiedział Zieliński.

O szczegółach swoich planów Sienkiewicz ma mówić podczas posiedzenia sejmowej komisji spraw wewnętrznych zaplanowanego na kwiecień.

52-letni Bartłomiej Sienkiewicz to opozycjonista z PRL, po 1989 roku oficer Urzędu Ochrony Państwa; współtwórca i wiceszef Ośrodka Studiów Wschodnich; publicysta i analityk polityczny; prawnuk Henryka Sienkiewicza.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sienkiewicz: Jestem ministrem kontynuacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.