Sikorski i Ławrow na naradzie ambasadorów
Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow, który w czwartek składa wizytę w Polsce, na zaproszenie ministra Radosława Sikorskiego bierze udział w naradzie polskich ambasadorów w Warszawie.
Sikorski i Ławrow zabiorą głos podczas głównego panelu narady ambasadorów poświęconego "Nowej erze stosunków Polska-Rosja". Narada odbywa się w Krajowej Szkole Administracji Publicznej. Spotkanie jest zamknięte dla mediów.
Na godz. 13.50 w Pałacyku MSZ na ul. Foksal zaplanowano briefing prasowy obu ministrów.Rano w Krajowej Szkole Administracji Publicznej Ławrow i Sikorski zabiorą głos podczas głównego panelu narady ambasadorów poświęconego "Nowej erze stosunków Polska-Rosja".
Po spotkaniu z polskimi dyplomatami planowana jest rozmowa Ławrowa z Sikorskim w cztery oczy oraz rozmowy plenarne delegacji Polski i Rosji, podczas których - według polskiego MSZ - omówione zostaną kwestie relacji dwustronnych, a także stosunków Rosji z Unią Europejską.
- W opinii obu stron wizyta stanowić będzie ważny element nowej jakości wzajemnych relacji polsko-rosyjskich, rozumianych jako jeden z głównych elementów dialogu na temat przyszłości Europy, a w szczególności kształtowanego obecnie nowoczesnego modelu współpracy Rosji z Unią Europejską" - ocenia polski MSZ.
W przeddzień rozmów polsko-rosyjskich Ławrow napisał dla "Gazety Wyborczej", że dynamika relacji rosyjsko-polskich w ostatnich miesiącach pozwala stwierdzić, że nabierają one nowej, konstruktywnej jakości. "Jak na ironię, tragiczna katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem 10 kwietnia stała się potężnym katalizatorem owego pozytywnego procesu" - stwierdza minister.
"Zamierzamy uczynić wszystko, co w naszej mocy, by nazwy Katyń i Miednoje utraciły swe negatywne, pospolite znaczenie w stosunkach rosyjsko-polskich i stały się symbolami naszego wspólnego żalu i pojednania - podkreślił rosyjski minister.
Według niego, przeszłość żadną miarą nie powinna kłaść się cieniem na dniu dzisiejszym, a tym bardziej na przyszłych kontaktach dwustronnych i współpracy między Rosją a Polską. - Rzeczywiście, nadarzyła się okazja do rozwijania między Rosją a Polską pragmatycznej współpracy, bez jej ideologizacji w szerokim spektrum spraw dwustronnych i międzynarodowych - ocenia Ławrow.
Jego zdaniem, w naszym wspólnym interesie leży maksymalne wykorzystanie możliwości przeniesienia stosunków rosyjsko-polskich na płaszczyznę prawdziwego partnerstwa i dobrego sąsiedztwa.
"Kraje Europy Środkowej i Wschodniej oraz orientacja europejska tradycyjnie zajmują ważne miejsce wśród priorytetów polityki zagranicznej Rosji. (...) Polski, z jej szczególnym geostrategicznym położeniem dużego państwa w centrum kontynentu, również nie może satysfakcjonować niedookreśloność w kontaktach z sąsiadem na Wchodzie" - zaznacza szef rosyjskiego MSZ.
Według niego, dziś świat wkroczył w epokę głębokich kompleksowych przemian. "Niespotykane dotychczas możliwości budowania nowej europejskiej architektury bezpieczeństwa idą razem z różnego rodzaju ryzykiem i zagrożeniami nowego pokolenia. Odpowiedzieć na nie można tylko wspólnie. Tę myśl najlepiej ilustrują mądre słowa Jana Pawła II o tym, że zdrowa Europa powinna oddychać dwoma płucami - wschodnim i zachodnim" - napisał Ławrow dla "GW".
Na zakończenie pobytu w Polsce Ławrow złoży wieniec pod pomnikiem - cmentarzem żołnierzy Armii Radzieckiej.
Narada ambasadorów jest corocznym spotkaniem szefów polskich placówek dyplomatycznych, podczas którego dokonywany jest przegląd najważniejszych aspektów aktualnej sytuacji międzynarodowej, problematyki stosunków dwustronnych i wielostronnych Polski.
Skomentuj artykuł