Sikorski złożył rezygnację z funkcji marszałka

Sikorski złożył rezygnację z funkcji marszałka
(fot. Lukas Plewnia / Foter / CC BY-ND)
6 lat temu
PAP / ptt

Na wtorkowym porannym posiedzeniu Prezydium Sejmu Radosław Sikorski złożył pisemną rezygnację z funkcji marszałka. Decyzja ws. terminu wyboru jego następcy ma zapaść na popołudniowym posiedzeniu Konwentu Seniorów.

Kandydatką PO na stanowisko marszałka jest obecna rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Klub SLD chce z kolei zaproponować kandydaturę wicemarszałka Jerzego Wenderlicha. Rzecznik SLD Dariusz Joński argumentował, że Wenderlich to doświadczony polityk, który jest posłem od sześciu kadencji, a dwie ostatnie był wicemarszałkiem izby. - Mamy też nadzieję na zmianę wizerunku Sejmu - dodał.

Decyzji w sprawie zgłoszenia swojego kandydata nie podjął jeszcze klub PSL. Kandydata na marszałka Sejmu może zgłosić co najmniej 15 posłów.

Zgodnie z regulaminem Sejmu, po rezygnacji Sikorskiego to Wenderlich - jako najstarszy wiekiem wicemarszałek Sejmu - przejął obowiązki marszałka. To on wyznaczy klubom czas na zgłaszanie kandydatur na nowego marszałka.

Zgodnie z konstytucją, Sejm wybiera ze swojego grona marszałka i wicemarszałków. Marszałek Sejmu przewodniczy obradom Sejmu, strzeże praw Sejmu oraz reprezentuje Sejm na zewnątrz. Z kolei regulamin izby stanowi, że izba odwołuje i wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, w jednym głosowaniu.

Decyzja Radosława Sikorskiego o rezygnacji z funkcji marszałka Sejmu ma związek z ujawnieniem akt śledztwa w tzw. aferze podsłuchowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sikorski złożył rezygnację z funkcji marszałka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.