Śledczy nie skorzystali z rosyjskiej oferty?

Śledczy nie skorzystali z rosyjskiej oferty?
W protokole, spisanym po tym spotkaniu, zgodzono się na udział polskich prokuratorów we wszystkich czynnościach (fot. Elcommendante / flickr.com)
9 lat temu
"Rzeczpospolita" / PAP / slo

Rosjanie już w kwietniu zgodzili się na udział polskich prokuratorów we wszystkich przesłuchaniach śledztwa smoleńskiego. Polacy zdecydowali się tylko na kilka, ujawnia "Rzeczpospolita".

Gazeta pisze, że tuż po katastrofie, w nocy z 10 na 11 kwietnia, odbyła się narada polskich i rosyjskich śledczych. W protokole, spisanym po tym spotkaniu, zgodzono się na udział polskich prokuratorów we wszystkich czynnościach.

Jak wynika z tego dokumentu Rosjanie zakładali szeroką współpracę z Polakami. Czynności śledcze zaplanowano na pięć dni. Miały objąć "przesłuchanie wszystkich możliwych świadków i świadków naocznych zdarzenia, włącznie z pracownikami lotniska".

"Rzeczpospolita" podaje, że z siedmiu obecnych na miejscu polskich prokuratorów w przesłuchaniach wzięli udział trzej. Byli tylko przy przesłuchaniach dwóch kontrolerów z lotniska Siewiernyj, meteorologa oraz naocznego świadka katastrofy.

Zdaniem adwokatów rodzin ofiar katastrofy w pierwszych dniach zaprzepaszczono szansę polskiego udziału w kluczowych czynnościach śledztwa, bo z dokumentów, które teraz docierają do Polski wynika, iż zaraz po katastrofie przesłuchano kilkudziesięciu świadków.

"Rz" pisze, że od piątku prokuratura wojskowa nie odpowiedziała na pytania gazety w sprawie realizacji ustaleń z narady polskich i rosyjskich śledczych 10 kwietnia.

Więcej w "Rzeczpospolitej".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Śledczy nie skorzystali z rosyjskiej oferty?
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Śledczy nie skorzystali z rosyjskiej oferty?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.