Sopot: w weekendowe noce na ulicach dyżurować będą terapeuci uzależnień
Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.
Projekt pod nazwą "Sopot. Jasna strona nocy", prowadzony będzie przez całe wakacje. Terapeuci dyżurować będą w każdy weekend - z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę w godzinach 22-3.
"Każdej z tych nocy pracować będzie ośmiu terapeutów, z czego jeden lub dwóch w stacjonarnym punkcie, a pozostali - najczęściej w dwuosobowych zespołach - będą spacerować po mieście" - powiedziała PAP koordynująca akcję specjalistka ds. profilaktyki uzależnień, Małgorzata Pobłocka. Dodała, że terapeuci będą przechadzać się po dolnym tarasie Sopotu, w tym ulicy Monte Cassino, plaży i nadmorskim parku, w których to rejonach najczęściej spędzają wieczory i noce turyści oraz mieszkańcy Trójmiasta.
Jak powiedziała PAP Pobłocka, zespół stworzą bardzo doświadczeni specjaliści, w tym psycholodzy mający za sobą lata pracy w Monarze, poradniach leczenia uzależnień i innych tego typu ośrodkach. Spotkawszy osobę, która - ich zdaniem - może wymagać pomocy, spróbują z nią porozmawiać. Jeśli uznają, że zajdzie taka potrzeba, zaproponują różne formy pomocy, w tym kontakt z organizacjami zajmującymi się wspomaganiem osób uzależnionych bądź zagrożonym nałogiem.
Jak powiedziała PAP Pobłocka, z uwagi na fakt, że niektóre osoby spotkane przez terapeutów mogą być agresywne, w każdym z dwuosobowych "patroli", będzie przynajmniej jeden mężczyzna. W razie konieczności udzielenia komuś pomocy medycznej, terapeuci skontaktują się ze służbą zdrowia.
"Każde spotkanie i rozmowa mają własny przebieg" - podkreśliła Pobłocka dodając, że jeśli zajdzie potrzeba udzielenia rozmówcy dłuższej porady czy innego wsparcia, terapeuci pełniący dyżur na ulicach mogą skierować daną osobę do działającego równolegle z dyżurami ulicznymi stacjonarnego punktu pomocy. Będzie on działał przy Teatrze Atelier, w pomieszczeniu użytkownym przez WOPR.
Osoby szukające profesjonalnej pomocy psychologicznej, wsparcia, porady czy informacji, mogą też samodzielnie udać się do stacjonarnego punktu lub skontaktować się z dyżurującymi w nim specjalistami telefonicznie pod numerem 506 564 879.
Poza nocnymi weekendowymi dyżurami specjalistów na akcję "Sopot. Jasna strona nocy" złożą się też warsztaty artystyczne i relaksacyjne adresowane do młodzieży i dorosłych. Spotkania takie odbywać się będą dwa razy w miesiącu w Parku Północnym. Zaplanowano też koncerty w muszli koncertowej przy sopockim molo. "Będzie to propozycja alternatywnego dla zabawy w sopockich klubach sposobu spędzenia czasu" - zaznaczyła Pobłocka.
Akcja "Sopot. Jasna strona nocy" finansowana jest ze środków miejskich. Jest to nowość w kurorcie - po raz pierwszy mieszkańcy i turyści mogą korzystać z takiej nocnej, weekendowej pomocy. Pobłocka poinformowała PAP, że - jeśli projekt zda egzamin, niewykluczone, ze będzie on kontynuowany w kolejnych letnich sezonach.
Skomentuj artykuł