Spotkanie prezydenta Dudy z premierem Cameronem

Spotkanie prezydenta Dudy z premierem Cameronem
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / ml

Po porannej czwartkowej rozmowie z premier Beatą Szydło, składający wizytę w Warszawie szef brytyjskiego rządu David Cameron rozpoczął spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. Rozmowy mają dotyczyć m.in. przyszłej roli i statusu Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

- Wszyscy, niezależnie od naszych poglądów politycznych, zdajemy sobie sprawę, że ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie byłoby korzystne ani dla Unii, ani dla Polski. Myślę, że nie okazałoby się to dobre także dla Wielkiej Brytanii, chociaż w samej Wielkiej Brytanii zdania są na ten temat podzielone - mówił szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski.

Według Magierowskiego prezydent Duda i premier Cameron będą też dyskutować o "wspólnych polach działania". - Tych wspólnych pól jest bardzo dużo począwszy od ochrony wolnego rynku i wspólnego rynku w Unii Europejskiej, to jest zawsze motyw przewodni naszego sojuszu z Wielką Brytanią w Unii - mówił.

Jego zdaniem przywódcy podczas rozmów poruszą także kwestię walki z terroryzmem. Wielka Brytania w zeszłym tygodniu rozpoczęła naloty na cele Państwa Islamskiego w Syrii.

Brytyjski premier chce wynegocjować zmianę warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w UE przed planowanym do końca 2017 roku referendum w sprawie wyjścia z Unii. Jego żądania wobec Brukseli dotyczą czterech obszarów: uzyskania prawa do ściślejszej kontroli imigracji z państw UE, wypracowania warunków współpracy między krajami strefy euro a państwami spoza niej na zasadach niedyskryminujących tych ostatnich, wzmocnienia konkurencyjności, rynku wewnętrznego i ograniczenia ciężarów regulacyjnych oraz zachowania suwerenności państw i zwiększenia roli parlamentów narodowych.

To druga wizyta Camerona w Warszawie w tym roku. W maju szef brytyjskiego rządu rozpoczął w Polsce cykl konsultacji z przywódcami europejskimi na temat proponowanej przez Londyn reformy Unii Europejskiej. Największy sprzeciw budzi podnoszone przez Londyn prawo do kontroli migracji i ograniczenia zasiłków dla imigrantów.

Porozumienie z Londynem będzie jednym z głównych tematów szczytu UE planowanego na 17 i 18 grudnia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Spotkanie prezydenta Dudy z premierem Cameronem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.