"Sprostujcie nieprawdę o rasizmie w Polsce"

"Sprostujcie nieprawdę o rasizmie w Polsce"
(fot. sxc.hu)
Logo źródła: Superstacja Adrian Gąbka / Superstacja

Solidarna Polska żąda od telewizji BBC, aby wyemitowała reportaż o prawdziwym przebiegu Euro 2012 w Polsce - informuje Superstacja. Według polityków SP może to naprawić krzywdy i szkody wizerunkowe, jakie BBC wyrządziła emitując film o rasizmie na polskich stadionach. Superstacja dotarła do listu, który politycy ugrupowania Zbigniewa Ziobro napisali do dyrektora BBC.

Solidarna Polska chce, aby telewizja BBC sprostowała nieprawdziwe informacje, jakie znalazły się w reportażu na temat Polski i Ukrainy. Przed rozpoczęciem mistrzostw Euro 2012 brytyjska stacja ostrzegała angielskich kibiców przed rasizmem w Polsce i na Ukrainie. "Wrócicie w trumnach" - przestrzegał nawet na antenie brytyjskiej telewizji publicznej były angielski piłkarz Sol Campbell.

DEON.PL POLECA
- Chcemy, aby telewizja BBC naprawiła krzywdy, bo Euro pokazało, ze jest dokładnie odwrotnie niż wskazywała ta stacja. Żądamy od BBC aby wyemitowała materiał, w którym sprostuje informacje zawarte w poprzednim filmie. Jeżeli BBC jest wiarygodna, to posłucha - mówi Superstacji rzecznik klubu SP Patryk Jaki.

Dlatego klub parlamentarny Solidarnej Polski napisał w tej sprawie list do dyrektora generalnego BBC Marka Thompsona:

DEON.PL POLECA

"W kierowanej przez Pana telewizji 28 maja br., przed rozpoczęciem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej organizowanych wspólnie przez Polskę i Ukrainie ukazał się materiał filmowy na ten temat" - pisze Solidarna Polska. - "Jego przesłaniem było oskarżenie krajów organizatorów o to, że panuje w nich rasizm i przemoc, a więc brytyjscy kibice winni pozostać w domu i oglądać Euro 2012 w telewizji. W jego efekcie podczas tej imprezy grupa kibiców z Wysp była jedną z najmniej licznych. Materiał ten nie spełniał kryteriów dziennikarskiego obiektywizmu, chociażby z tego względu, iż nie uwzględniał opinii drugiej, oskarżanej strony. Poza tym przebieg mistrzostw dowiódł nieprawdy tego przesłania. W trakcie mistrzostw nie zanotowaliśmy żadnych poważnych manifestacji rasizmu, natomiast wypadki stosowania przemocy bez przesady można uznać za zdarzenia marginalne. Potwierdziły to opinie kibiców z całej Europy, którzy świetnie bawili się w naszym kraju i wyjechali zeń niezwykle zadowoleni" - napisali w liście politycy ugrupowania Zbigniewa Ziobro.

Dlatego domagają się, aby brytyjska telewizja publiczna jeszcze raz zajęła się tematem mistrzostw w Polsce i na Ukrainie:

"BBC wskazuje siebie jako wzorzec obiektywizmu i stosowania norm etycznych w dziennikarstwie. Dlatego zwracamy się do Pana z niniejszym listem i prosimy o naprawienie szkód wizerunkowych i moralnych wyrządzonych przez rzeczony materiał telewizyjny. Naszym zdaniem sposobem polubownym załatwienia tej sprawy byłoby wyemitowanie w tym samym czasie antenowym felietonu na temat rzeczywistego przebiegu mistrzostw." - proponuje Solidarna Polska w liście do dyrektora generalnego BBC.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Sprostujcie nieprawdę o rasizmie w Polsce"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.