Świętokrzyskie: wysoki poziom wody w rzekach

Świętokrzyskie: wysoki poziom wody w rzekach
(fot. PAP/Piotr Polak)
PAP / psd

Po intensywnych opadach wysoki poziom wody utrzymuje się w czwartek w rzekach woj. świętokrzyskiego. Stan alarmowy przekroczony jest na Wiśle w Karsach i Szczucinie, a ostrzegawczy w Sandomierzu i Zawichoście. Trudna sytuacja jest w Wąchocku, gdzie wylała Kamienna.

Według Marka Chmielewskiego - dyżurnego Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Świętokrzyskiego - stany alarmowe przekroczone są na dziesięciu punktach pomiarowych, m.in. na rzece Kamiennej, a stan ostrzegawczy w dziewięciu miejscach.

W piątek lub sobotę na Wiśle mogą zostać przekroczone stany alarmowe. Obwałowania wzdłuż rzeki są pod ciągłą obserwacją. Wynikiem opadów są lokalne podtopienia m.in. w gminach Łagów i Daleszyce.

DEON.PL POLECA

Chmielewski powiedział, że w Wąchocku przez wały przelała się woda ze zbiornika i zalała trzy ulice, a przy nich 90 gospodarstw. Profilaktycznie zarządzono ewakuację mieszkańców tych ulic, ale - jak mówili strażacy - mieszkańcy w większości odmawiali opuszczenia domów.

Rano burmistrz Wąchocka Jarosław Samela zaapelował do mieszkańców zagrożonej części miasta, by nie wysyłali dzieci do szkoły, jednak część uczniów dotarło do niej. Władze zorganizowały transport, by przewieźć uczniów na drugi koniec miasta. Samela zapowiedział, że w piątek zajęcia szkolne będą zawieszone.

Według Chmielewskiego, woda w Kamiennej na wodowskazie w Bzinie i Kunowie zaczęła powoli opadać, w nocy spodziewane jest też obniżenie się jej poziomu w Wąchocku.

Świętokrzyscy strażacy od północy podjęli ponad 200 interwencji związanych z pogodą, poprzedniej doby interweniowali ok. 240 razy: pompowali wodę z rozlewisk, piwnic i studni, zabezpieczali posesje przed zalaniem, usuwali połamane drzewa i konary, udrożniali zapchane przepusty. W Skarżysku, gdzie rzeka Kamionka zalała trzy posesje, ewakuowali 12 osób, które udały się do swoich rodzin.

Deszcz w woj. świętokrzyskim padał intensywnie od wtorku. W czwartek rano opady ustały, ale wieczorem wystąpiły przelotne deszcze.

Podkarpacie: alarm powodziowy w 8 powiatach

Na Podkarpaciu alarm powodziowy obowiązuje w ośmiu powiatach oraz w dwóch gminach kolejnych dwóch powiatów regionu - poinformował w czwartek Tomasz Węgrzynowicz z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie.

- Alarm powodziowy obowiązuje w powiatach: mieleckim, tarnobrzeskim, stalowowolskim, rzeszowskim, krośnieńskim oraz w Tarnobrzegu, Rzeszowie i Krośnie. Nadal alarm dotyczy gmin Zarszyn w pow. sanockim i Żyraków w pow. dębickim - powiedział Węgrzynowicz.

Z kolei pogotowie przeciwpowodziowe obejmuje powiaty: dębicki, jasielski, przeworski, mielecki, gminy Rakszawa, Markowa i Łańcut w pow. łańcuckim oraz Kuryłówkę w pow. leżajskim.

- Przestało padać. Prognozy pogody na tę chwilę też nie zapowiadają intensywnych opadów. Raczej jesteśmy nastawieni optymistycznie - dodał Węgrzynowicz.

Aktualnie stan alarmowy jest przekroczony na Wisłoku w Rzeszowie i Żarnowej k. Strzyżowa, na Stobnicy w Godowej.

- Od środy zanotowaliśmy ponad 100 interwencji związanych z intensywnymi opadami deszczu. Strażacy pompowali wodę m.in. z piwnic i garaży, udrażniali też przepusty drogowe. Od kilku godzin jednak otrzymujemy mniej tego typu zgłoszeń. Dowodzi to, że sytuacja stabilizuje się - zauważył rzecznik podkarpackiej straży pożarnej Marcin Betleja.

W Małopolsce sytuacja stabilna

W Małopolsce w czwartek poziom wody w rzekach jest wysoki, ale woda zaczyna powoli opadać. Stan alarmowy nadal przekroczony jest w 14 miejscach, stan ostrzegawczy w 11 - poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Sieradzka.

Alarmy powodziowe nadal obowiązują w Krakowie, Bochni, Brzesku, w powiecie suskim i 14 gminach. Pogotowia przeciwpowodziowe obowiązują w Grybowie, w 4 powiatach (dąbrowskim, myślenickim, oświęcimskim, limanowskim), w Brzesku, Nowym Sączu, Dąbrowie Tarnowskiej i w 12 gminach.

W czwartek w ciągu dnia stan wód w rzekach Małopolski opadał. Było to spowodowane brakiem opadów.

W związku z dużymi opadami deszczu w poprzednich dniach w Małopolsce doszło do wypadków, zagrożeń i podtopień. W miejscowości Lubień (powiat myślenicki) na terenie kamieniołomu zginął mężczyzna porażony prądem. Do wypadku doszło podczas zabezpieczania miejsca przed zalaniem.

W gminie Tokarnia w miejscowości Krzczonów uaktywniło się osuwisko, ewakuowano cztery osoby. W gminie Zembrzyce uszkodzone zostały tory kolejowe, ale szlak kolejowy Sucha Beskidzka - Kraków jest już przejezdny.

Na terenie powiatu brzeskiego wystąpiły lokalne podtopienia posesji oraz budynków mieszkalnych w miejscowościach Gnojnik, Iwkowa, Czchów i Uszew. Strażacy uszczelniali tam wały w miejscowości Księże Kopacze i Kwików (gmina Szczurowa).

W Pcimiu (powiat myślenicki) droga gminna do osiedla Świątki została przerwana przez wezbrany nurt Raby. Uniemożliwiło to dojazd do ok. 45 domów. W dalszym ciągu nieprzejezdna jest droga Pcim - Stróża.

W miejscowości Rajsko (gmina Oświęcim) z powodu rozlewisk podtopiona została piwnica szkoły podstawowej, gimnazjum gminnego nr 1, ale lekcje odbywały się bez zakłóceń.

W powiecie brzeskim, krakowskim, limanowskim, bocheńskim, myślenickim, nowotarskim, oświęcimskim, wadowickim i tarnowskim strażacy wypompowywali wodę z rozlewisk i pól oraz z piwnic. Prace polegały również na zabezpieczaniu wałów, udrażnianiu dróg.

Na terenie gminy Muszyna w miejscowościach Milik, Barcice, Krynica-Słotwiny i Banowice bez prądu jest ok. 660 odbiorców.

Nieprzejezdna jest droga krajowa nr 52 w kierunku Bielska - Białej, ponieważ zamknięty został most w miejscowości Kobiernice (woj. śląskie). Objazdy w kierunku Bielska-Białej możliwe są drogą wojewódzką nr 948 do Oświęcimia, a następnie drogą wojewódzką nr 933 w kierunku Pszczyny oraz drogą S1 do Bielska-Białej.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś w nocy spodziewane są przelotne opady deszczu.

W związku z wystąpieniem lokalnych podstopień w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie uruchomiona została specjalna infolinia. Pod numerem 012 61 58 111 można uzyskać aktualne informacje o tym, czy poszczególne drogi są przejezdne, na jakich odcinkach występują utrudnienia, a w przypadku, gdy drogi zostaną wyłączone z ruchu - jakie zorganizowano objazdy.

Infolinia będzie czynna do piątku do godz. 20. Jeżeli sytuacja na drogach nie zmieni się, możliwe będzie przedłużenie działania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Świętokrzyskie: wysoki poziom wody w rzekach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.