Szacowanie strat po ostatnich podtopieniach

Szacowanie strat po ostatnich podtopieniach
(fot. PAP/Maciej Kulczyński )
PAP / slo

Trwa szacowanie strat w miejscach, gdzie doszło do podtopień; wojewodowie czekają na wnioski dotyczące pomocy w ramach rezerwy budżetowej - poinformowało w czwartek Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

MAC oraz służby wojewodów na bieżąco monitorują sytuację hydrologiczną i meteorologiczną w Polsce. Zespoły zarządzania kryzysowego na bieżąco reagują i udzielają pomocy w rejonach dotkniętych podtopieniami - poinformował rzecznik MAC Artur Koziołek w przesłanym PAP komunikacie.

Na terenie kraju przekroczone są stany alarmowe na 56 wodowskazach, a stany ostrzegawcze na 90. Przekroczenie stanu alarmowego odnotowano na 17 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły oraz 39 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry. Natomiast przekroczenie stanu ostrzegawczego wystąpiło na 32 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły oraz 58 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.

Jak informuje MAC, na terenie województwa dolnośląskiego nie wystąpiły żadne nowe szkody związane z niekorzystnymi zjawiskami hydrometeorologicznymi. Pomimo że stany wody w rzekach są wysokie, sytuacja jest stabilna, w górnych odcinkach rzek występuje powolna tendencja spadkowa. Wody zrzutowe ze zbiorników retencyjnych nie powodują szkód powodziowych. Odrą przemieszcza się fala wezbraniowa spowodowana opadami deszczu, spływem wód z dopływów oraz zwiększonymi zrzutami ze zbiorników.

W województwie lubuskim nie odnotowano zwiększonego zagrożenia przy przechodzeniu fali kulminacyjnej na rzekach Nysa Łużycka i Bóbr. Obecnie fala wezbraniowa z tendencją wzrostową przemieszcza się przez Gubin. W Żaganiu przewidywane zagrożenia mogą dotyczyć obiektów mieszkalnych i gospodarstw rolnych przy ośmiu ulicach.

Na terenie województwa mazowieckiego w związku ze znacznym wzrostem poziomu wody w rzece Pilicy, jej dopływach oraz licznymi podtopieniami spowodowanymi długotrwałymi opadami deszczu na terenie powiatu białobrzeskiego, burmistrz gminy Białobrzegi ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na terenie gminy.

W środę w godzinach wieczornych nad Górami Świętokrzyskimi w gminach Bieliny, Górno i Masłów wystąpiły bardzo intensywne opady deszczu. Spływająca z gór woda naniosła na drogi kamienie i błoto. Są duże uszkodzenia dróg powiatowych i gminnych. Zanotowano podtopienia pojedynczych domów. Wójtowie gmin przystąpili do szacowania szkód i usuwania skutków nawałnicy.

W środę straż pożarna interweniowała 1954 razy usuwając skutki intensywnych opadów deszczu, przyborów wód lokalnych, podtopień, burz i silnych wiatrów. Od poniedziałku straż pożarna przeprowadziła łącznie 5326 interwencji związanych z nawałnicami.

W 11 miastach i gminach w regionie łódzkim obowiązuje w czwartek alarm przeciwpowodziowy. Stany alarmowe przekroczone zostały na ośmiu rzekach w Łódzkiem. Hydrolodzy przewidują dalsze wzrosty stanów wody w rzekach. Trwa szacowanie strat.

W związku z wysokim stanem wody w rzekach alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w miastach: Głowno, Poddębice, Łęczyca i Zduńska Wola, powiecie poddębickim oraz w gminach: Sędziejowice (pow. łaski), Aleksandrów i Sulejów (powiat piotrkowski), Łęczyca i Wartkowice - poinformował w czwartek PAP Krzysztof Janecki z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi.

Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w Tomaszowie Maz. oraz w gminach: Góra Św. Małgorzaty, Świnice Warckie, Zadzim oraz Pęczniew. - Poziom wody w rzekach nadal rośnie o kilka centymetrów w ciągu kilku godzin - powiedział Janecki.

Stany alarmowe przekroczone zostały na ośmiu wodowskazach: Niechmirów na rzece Oleśnicy, w Mirkowie na Prośnie, w Sulejowie na Pilicy, w Poddębicach na Nerze oraz na rzekach: Grabi w Grabnie, Luciąży w Kłudzicach, Czarnej w Dąbiu i kończącej swój bieg w regionie łódzkim Czarnej Włoszczowskiej.

Stany ostrzegawcze przekroczone są obecnie na dziesięciu wodowskazach. W ciągu ostatniej dobry przekroczone zostały m.in. w Bobrach, Osjakowie, Sieradzu i Uniejowie na Warcie. Z prognoz hydrologicznych wynika, że w ciągu najbliższej doby na obszarze zlewni Warty w Łódzkiem przewidywane są dalsze wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich.

Najpoważniejsza sytuacja jest w powiatach: brzezińskim, łowickim, kutnowskim, opoczyńskim i poddębickim, gdzie występują lokalne podtopienia gospodarstw i zalania piwnic budynków. W wyniku spływów wód uszkodzonych zostało również wiele dróg, przepustów i innych obiektów hydrotechnicznych.

W powiecie brzezińskim zalana została m.in. piwnica Domu Pomocy Społecznej w miejscowości Dąbrowa, piwnice kilkudziesięciu budynków, uszkodzone zostały nawierzchnie lokalnych dróg i przepusty. W powiecie łódzkim wschodnim zalane zostały piwnice czy kotłownie kilku szkół i przedszkoli.

W powiecie rawskim w Boguszycach podtopiony został most na drodze powiatowej na rzece Rawce, a w powiecie poddębickim odnotowano liczne uszkodzenia infrastruktury drogowej. W Kutnie trwają prace umacniające wały przeciwpowodziowe na rzece Ochnii, a w powiecie opoczyńskim w miejscowości Trojanów w wyniku zapadnięcia się drogi powiatowej jest ona nieprzejezdna.

Według rzecznika łódzkiej straży pożarnej Arkadiusza Makowskiego strażacy PSP w ciągu ostatniej dobry interweniowali w regionie prawie 420 razy. - Głównie były to działania związane z wypompowywaniem wody z zalanych piwnic budynków i posesji. W kilku miejscach strażacy umacniali wały przeciwpowodziowe workami z pisakiem. Dotąd nie było konieczności ewakuacji mieszkańców - zaznaczył Makowski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Szacowanie strat po ostatnich podtopieniach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.