Szczerski o wizycie prezydenta w USA: lada dzień oczekujemy formalnego ogłoszenia daty

Szczerski o wizycie prezydenta w USA: lada dzień oczekujemy formalnego ogłoszenia daty
(fot. Adrian Grycuk / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons)
PAP / ms

Lada dzień oczekujemy formalnego ogłoszenia daty wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Dodał, że prezydent Donald Trump chce przedyskutować propozycję, którą ma dla Polski ws zwiększenia obecności wojskowej USA w Polsce.

W ubiegły piątek Szczerski poinformował, że prezydent oraz pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda otrzymali oficjalne zaproszenie do złożenia wizyty w Białym Domu w czerwcu. Jak mówił, datę poda Biały Dom, ale zapewne odbędzie się ona po 10 czerwca.

Pytany we wtorek w RMF FM o dokładną datę tej wizyty, Szczerski odparł, że będzie to połowa czerwca. "Lada dzień oczekujemy tego formalnego ogłoszenia, łącznie z programem, bo program tego spotkania jest jeszcze dzisiaj domykany" - mówił, dodając, że prezydent na pewno spędzi cały dzień w Waszyngtonie. "Zależało nam też na tym, żeby spotkanie w Waszyngtonie połączyć z wizytą gospodarczą w Stanach" - podkreślił.

Pytany, po co prezydent jedzie do Waszyngtonu, podkreślił, że "nie jest tajemnicą, że jesteśmy dzisiaj na ostatnim etapie rozmów" w sprawie zwiększenia wojskowej obecności amerykańskiej w Polsce.

DEON.PL POLECA

"Te rozmowy dzisiaj toczą się już de facto pod bezpośrednim nadzorem i kierownictwem pana prezydenta Trumpa i prezydent Trump też nie ukrywa, że celem zaproszeniem pana prezydenta Dudy do Waszyngtonu jest przedyskutowanie tej propozycji, którą ma dla Polski" - powiedział.

"Jeśli te rozmowy pójdą dobrze, to spodziewamy się, że rzeczywiście w tym roku ta decyzja ostateczna i ten kształt będzie ogłoszony już oficjalnie" - dodał.

Po kolejnej turze rozmów, które odbyły się w miniony piątek w Waszyngtonie we wspólnym oświadczeniu wiceminister obrony Tomasz Szatkowski i podsekretarz stanu ds. politycznych w Departamencie Obrony USA John C. Rood stwierdzili, że w rozmowach o zwiększeniu amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce poczyniono duże postępy.

Polska zabiega o zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej, polegającej od kilku lat na rotacji bez przerw między kolejnymi zmianami. Pod koniec września ub. r. w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję na wspólną budowę bazy, która mogłaby nosić nazwę "Fort Trump".

Szczerski na uwagę, że z kolei Polska spodziewa się wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa 1 września, odparł: "To byłby dobry moment, żeby w tę tragiczną rocznicę samotnej walki Polski w 1939 r. ogłosić, że tym razem Polska nie tylko nie jest samotna, ale przede wszystkim jej bezpieczeństwo jest wzmocnione przez obecność amerykańską".

Szef gabinetu prezydenta został też zapytany w tym kontekście, czy na uroczystości 1 września został zaproszony prezydent Rosji Władimir Putin. Szczerski podkreślił w odpowiedzi, że lista zaproszonych krajów jest już zamknięta. "Zaproszeni zostali członkowie NATO, Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniej" - powiedział, dodając, że Rosja nie jest członkiem żadnej z tych trzech organizacji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szczerski o wizycie prezydenta w USA: lada dzień oczekujemy formalnego ogłoszenia daty
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.