Szefowa unijnej dyplomacji z wizytą w Warszawie

Szefowa unijnej dyplomacji z wizytą w Warszawie
(fot. PAP/EPA/JAKUB GAVLAK)
PAP / kw

Lipcowy szczyt NATO, sankcje wobec Rosji, Partnerstwo Wschodnie - to główne tematy czwartkowej wizyty szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini w Warszawie.

Mogherini będzie rozmawiać z prezydentem Andrzejem Dudą, premier Beatą Szydło i szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim.

Swoją wizytę wysoka przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa rozpocznie od spotkania z prezydentem. Rozmowa będzie dotyczyła przede wszystkim współpracy między Unią Europejską i NATO w kontekście lipcowego szczytu Sojuszu w Warszawie - powiedział PAP prezydencki minister odpowiedzialny za sprawy zagraniczne Krzysztof Szczerski.

DEON.PL POLECA

"Zależy nam na tym, aby na tym szczycie padły jasne deklaracje ze strony UE o gotowości współpracy z Sojuszem w zakresie zagrożeń hybrydowych" - powiedział Szczerski. Jak zaznaczył, połączenie wysiłków UE i NATO w tym zakresie może przynieść wartość dodaną, "przy zachowaniu oczywiście autonomii celów i zadań każdej z tych organizacji, bo każda z nich jest filarem innego rodzaju bezpieczeństwa".

"Współpraca i synergia w działaniach między UE i NATO, szczególnie wobec zagrożeń hybrydowych, przed szczytem warszawskim jest istotna. Prezydentowi zależy na tym, żeby na szczycie padły w tym względzie ze strony UE daleko idące deklaracje o gotowości do współpracy i wspólnej strategii zwalczania tych zagrożeń" - powiedział prezydencki minister.

Drugim tematem rozmowy Andrzeja Dudy z Mogherini będzie globalna strategia obecności Unii w porządku międzynarodowym. "Prezydent będzie bardzo zainteresowany informacją o tym, jak strategicznie UE chce się pozycjonować w ładzie międzynarodowym" - powiedział Szczerski.

Jak dodał, dla Polski ważne jest, żeby debatując o miejscu UE w porządku międzynarodowym określić rolę przestrzegania prawa międzynarodowego. "Polska i UE powinny stać przede wszystkim na straży porządku w relacjach globalnych opartego na prawie międzynarodowym" - podkreślił prezydencki minister.

Trzecim tematem spotkania prezydenta i szefowej unijnej dyplomacji będzie polityka wschodnia oraz sprawa sankcji UE wobec Rosji, co - zaznaczył Szczerski - bezpośrednio łączy się z przestrzeganiem prawa międzynarodowego.

Szefowa unijnej dyplomacji następnie uda się na spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim. Szef MSZ w niedawnym wywiadzie dla PAP zapowiedział, że z Mogherini będzie chciał rozmawiać m.in. o Partnerstwie Wschodnim, które - jak podkreślił - "znajduje się obecnie na rozdrożu".

"Sześć uczestniczących w nim państw jest na zupełnie różnych poziomach współpracy z Unią: trójka podpisała umowy stowarzyszeniowe, które chcemy realizować; Białoruś jest otwarta na współpracę, chociaż na innej płaszczyźnie, bez umowy stowarzyszeniowej. Natomiast największy problem jest ze współpracą z Armenią i Azerbejdżanem, ponieważ wraca zamrożony przez lata konflikt zbrojny pomiędzy tymi krajami" - podkreślił Waszczykowski.

Innym tematem, który szef polskiej dyplomacji będzie chciał poruszyć w rozmowie, będzie ocena współpracy Unii z Rosją i "kwestia tego, czy możliwa jest współpraca, jeśli Moskwa nie realizuje zobowiązań wynikających z porozumień Mińsk2". "Na pewno wymienimy też poglądy na temat reżimu sankcyjnego" - dodał.

"Będziemy też z szefową unijnej dyplomacji rozmawiać o zagrożeniach płynących z południa; o tym, czy Europa może odpowiedzieć na te zagrożenia i jak. Na pewno nie sposób pominąć również tematu zbliżającego się referendum brytyjskiego" - zaznaczył Waszczykowski.

Jak mówił, poruszona zostanie także kwestia tworzonego pod kierownictwem Mogherini dokumentu poświęconego strategii globalnej UE. "Zarys tego dokumentu zapowiada, że chyba po raz pierwszy unijna diagnoza sytuacji międzynarodowej pokrywa się z ocenami NATO. To koniec tej przedziwnej schizofrenii w Europie, że ponad 20 państw należało do obu instytucji, a w każdej zachowywało się inaczej" - ocenił szef polskiej dyplomacji.

Po południu Mogherini będzie rozmawiać z premier Beatą Szydło.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział PAP, że podczas spotkania zostanie poruszona kwestia przygotowywanej Europejskiej Strategii Globalnej - "dokumentu, który będzie dotyczył kierunku polityki zagranicznej Unii Europejskiej". Według niego zostanie również omówiona kwestia zbliżającego się szczytu NATO w Warszawie oraz bieżące problemy UE, w tym polityka migracyjna, relacje z Ukrainą i Białorusią oraz kwestia liberalizacji wizowej.

W komunikacie na stronie kancelarii premiera napisano też, że spotkanie premier Szydło i Federiki Mogherini będzie okazją do wymiany zdań na temat współpracy w zakresie Partnerstwa Wschodniego oraz polityki bezpieczeństwa, w tym zbliżającego się szczytu NATO w Warszawie. Szefowa polskiego rządu oraz wysoka przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa omówią także kwestie związane m.in. z sytuacją w Syrii i Libii oraz zatrudnianiem Polaków w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szefowa unijnej dyplomacji z wizytą w Warszawie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.