Szefowa dyplomacji UE: należy zaostrzyć operację

Szefowa dyplomacji UE: należy zaostrzyć operację
(fot. UE en Perú / Foter / CC BY)
PAP / kw

Wśród unijnych ministrów obrony panuje "szeroki konsensus", że należy przejść do drugiej fazy operacji przeciwko przemytnikom ludzi na Morzu Śródziemnym i rozpocząć przechwytywanie ich statków - oceniła w czwartek szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini.

Prowadzona na Morzu Śródziemnym operacja EUNAVFOR Med, wymierzona w przemytników, którzy szmuglują do Europy imigrantów z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, była tematem nieformalnego spotkania szefów resortów obrony państw unijnych w Luksemburgu.

W lipcu rozpoczęła się pierwsza faza tej operacji, polegająca głównie na zbieraniu informacji wywiadowczych o działaniach siatek przemytników ludzi.

DEON.PL POLECA

Według Mogherini "operacja osiągnęła wszystkie militarne cele pierwszego etapu".

"Dlatego zaproponowałam ministrom obrony przejście do fazy drugiej, która oznaczać będzie przechwytywanie i neutralizację statków" na pełnym morzu - powiedziała Mogherini na konferencji prasowej w Luksemburgu.

Według niej w co najmniej 16 przypadkach informacje wywiadowcze, zebrane w minionych pięciu tygodniach przez misję, wystarczyłyby na przechwycenie statków przemytników. "Z wystąpień ministrów obrony 28 państw członkowskich wyłania się szeroki konsensus w sprawie potrzeby przejścia do drugiej fazy operacji" - dodała Mogherini.

W piątek i sobotę zamierza ona dyskutować na ten sam temat z ministrami spraw zagranicznych państw Unii, którzy zbiorą się na nieformalnym spotkaniu w Luksemburgu.

Jeśli będzie polityczne poparcie dla tej propozycji, to już w najbliższych tygodniach zapadnie formalna decyzja i odbędzie się konferencja generacji sił potrzebnych do uruchomienia następnego etapu unijnej operacji. "Będziemy potrzebować więcej okrętów i więcej sprzętu" - zapowiedziała szefowa dyplomacji UE.

Według niej przechwytywanie i neutralizacja statków przemytników na wodach międzynarodowych nie wymaga rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, choć - jak powiedziała Mogherini - taka rezolucja byłaby mile widziana. Zgoda Rady Bezpieczeństwa ONZ będzie jednak konieczna, jeżeli unijna operacja miałaby zostać rozszerzona na wody terytorialne Libii.

Operacja EUNAVFOR Med to część odpowiedzi UE na obecny kryzys migracyjny. Jej dowództwo mieści się w Rzymie, a na jej czele stoi Włoch, kontradmirał Enrico Credendino. Mandat ma obowiązywać przez rok, a koszt działania to 11,82 mln euro.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szefowa dyplomacji UE: należy zaostrzyć operację
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.