Tajlandia: jezuici wspierają ofiary przemocy

Tajlandia: jezuici wspierają ofiary przemocy
(fot. PAP/EPA/PATRICK PLEUL)
Logo źródła: Radio Watykańskie mg

Jezuicka Służba Uchodźcom (JRS) rozpoczęła w Tajlandii realizację nowego projektu pomocy psychologicznej i materialnej dla kobiet i dziewcząt, które zmuszone zostały do ucieczki ze swoich krajów.

Są to głównie Azjatki i Afrykanki, przede wszystkim z Somalii i Pakistanu. Wojny i przemoc nie pozostawiają im wyboru. Muszą opuścić swoje domy. Większość z nich płaci przemytnikom za przerzucenie do Tajlandii bardzo wysokie opłaty. W drodze są często gwałcone i okradane.

- Uciekające kobiety są najczęściej ofiarami przemocy seksualnej i doznają różnych upokorzeń. Staramy się im pomóc, by nie czuły się opuszczone - mówi Jennifer Martin, konsultantka psychospołeczna Jezuickiej Służby Uchodźcom z Bangkoku.

- Po straszliwych doświadczeniach kobiety mogą tutaj podzielić się tym, co odczuwają, a także pogłębić poczucie solidarności i wspólnoty. Szok znalezienia się w innej kulturze może być przytłaczający i powodować napięcia, zwłaszcza wśród kobiet starszych. Wszystkie one stają bowiem w obliczu poważnych życiowych wyzwań, takich jak na przykład sposób zarobienia na życie.

Jednym z celów projektu jest budowanie spójności takich grup, by w przyszłości były one miejscem wsparcia dla kobiet, które stały się na przykład ofiarami handlu ludźmi.

W obliczu bardzo skomplikowanych problemów prawnych dotyczących takich dziewcząt i kobiet, Jezuicka Służba Uchodźcom chce im przede wszystkim pomóc odnaleźć się w nowym społeczeństwie, by mogły rozpocząć proces integracyjny i socjalizacyjny. Ważne jest także przywrócenie im utraconej godności i pewności siebie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tajlandia: jezuici wspierają ofiary przemocy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.