Szefowie MSZ Polski i Białorusi o wzajemnych relacjach

Szefowie MSZ Polski i Białorusi o wzajemnych relacjach
(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / pk

Ostatnie miesiące to czas zbliżenia w relacjach polsko-białoruskich; będziemy pracować, aby kontynuować ten proces - zadeklarowali w poniedziałek szefowie dyplomacji Polski Witold Waszczykowski i Białorusi Uładzimir Makiej.

Ministrowie spotkali się w Warszawie w 25. rocznicę podpisania deklaracji o dobrym sąsiedztwie, wzajemnym zrozumieniu i współpracy między Polską i Białorusią.

- Nasze zbliżenie teraz, otwartość po 25 latach, zachodzi w jubileuszowym roku i mam nadzieję, że będziemy je kontynuować - mówił szef polskiego MSZ po spotkaniu z białoruskim ministrem.

Waszczykowski podkreślił, że choć w ciągu 25 lat wzajemna współpraca przechodziła także trudności, to jednak społeczeństwa Polski i Białorusi zawsze były na siebie wzajemnie otwarte.

DEON.PL POLECA

- Pielęgnowaliśmy tradycję historyczną; robimy to i będziemy robić dalej. Mam dzisiaj dobrą wiadomość - zrobiliśmy mały, ale ważny krok ku wyjaśnieniu pewnych zdarzeń z historii. Pan minister Makiej przywiózł ważne informacje, które zostały odnalezione w archiwach białoruskich na temat losu wielu Polaków - mówił Waszczykowski.

Jak zaznaczył, te informacje zostaną jeszcze w poniedziałek przekazane do właściwych instytucji polskich, aby te zaczęły je badać. - Być może w niedługim czasie uzyskacie państwo informacje o tych ważnych relacjach, o których się dowiedzieliśmy - dodał minister.

Szef polskiego MSZ zaznaczył, że ze swoim białoruskim partnerem miał okazję spotkać się już w marcu w Mińsku; rozmawiali też wielokrotnie przy okazji różnych międzynarodowych spotkań, w tym we wrześniu podczas 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

Waszczykowski podkreślił, że ostatnie miesiące to także liczne spotkania ministrów różnych resortów obu krajów. Jak mówił, kilka miesięcy temu podpisano m.in. umowę o współpracy edukacyjnej. - Za dwa tygodnie będzie ważna wizyta w Mińsku wicepremiera Mateusza Morawieckiego - powiedział szef MSZ.

- W czasie dzisiejszego spotkania omawialiśmy wiele problemów bilateralnych, sytuację w regionie, sytuację na Wschód od naszych państw, jak również informowałem ministra Makieja o tym, co się dzieje w NATO, jakie decyzje podjęto w Warszawie na szczycie NATO - mówił szef MSZ.

- Dzieliłem się również swoimi spostrzeżeniami na temat sytuacji UE; jakie mamy problemy, które stoją przed UE, czyli kwestia Brexitu, uchodźców, imigracji, rozwoju gospodarczego, dalszej integracji - powiedział Waszczykowski.

Makiej zwrócił uwagę, że deklaracja o dobrym sąsiedztwie zawierała zasady - równoprawność, szacunek dla suwerenności i integralności terytorialnej partnera, nieingerowanie w sprawy wewnętrzne oraz swobodę wyboru systemu społeczno-politycznego. Jak podkreślił, zasady te pozostają aktualne także dzisiaj.

Mówił, że rozmowa z Waszczykowskim była szczera i otwarta, nie omijano w jej trakcie także kwestii trudnych. Makiej zaznaczył, że pierwsze trzy kwartały 2016 roku to była aktywizacja polsko-białoruskich stosunków właściwie we wszystkich obszarach; wyraził nadzieję, że ten proces będzie kontynuowany w kolejnych miesiącach i latach.

- Pracowaliśmy aktywnie w zakresie spraw zagranicznych, rolnictwa, środowiska, infrastruktury i budownictwa, gospodarki morskiej. Po raz pierwszy od wielu lat wznowiono pełnowartościową współpracę międzyparlamentarną. Aktywnie pracują komisje międzyrządowe i sektorowe zespoły robocze - mówił Makiej. Poinformował, że 24 października w Mińsku odbędzie się spotkanie w ramach współpracy międzyrządowej.

Wyraził przekonanie, że Polska i Białoruś znalazły się "w historycznym momencie przejścia do nowego okresu relacji dwustronnych, gdzie już nie będzie miejsca na niedowierzanie, konfrontację, intrygi, zastarzałe stereotypy i ideologiczne przesądy".

Waszczykowski był też pytany o możliwość wdrożenia porozumienia o małym ruchu granicznym między Polską a Białorusią. Przypominał, że Polska i Białoruś podpisały porozumienie o małym ruchu granicznym kilka lat temu.

- Jesteśmy gotowi je wdrożyć. Natomiast nasi partnerzy informują nas, że aby ono weszło w życie, potrzeba jeszcze pewnych uzgodnień technicznych, pewnych reform na przejściach granicznych tak, aby one były drożne - powiedział.

Podkreślił, że Polska od lat deklaruje, że jest gotowa wesprzeć Białoruś w modernizacji przejść granicznych. - Jesteśmy też gotowi, jeżeli otrzymalibyśmy konkretne zapotrzebowanie, konkretne projekty, wspierać takie projekty w UE, aby Unia przyłączyła się do modernizacji tej granicy, bo to jest zewnętrzna granica UE - zapewnił Waszczykowski.

Podkreślił, że po polskiej stronie nie ma żadnych zastrzeżeń co do uruchomienia małego ruchu granicznego z Białorusią. - Oczekujemy tylko na dobrą wolę po stronnie Mińska" - powiedział szef MSZ.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Szefowie MSZ Polski i Białorusi o wzajemnych relacjach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.