TNS OBOP: Kaczyński tuż za Komorowskim

TNS OBOP: Kaczyński tuż za Komorowskim
Poparcie dla Jarosława Kaczyńskiego wzrosło o 8 proc. (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
tvp.info / zylka

Jeśli wybory odbywałyby się dziś, różnica poparcia pomiędzy Bronisławem Komorowskim a Jarosławem Kaczyńskim wynosiłaby zaledwie 2 punkty proc. – wynika z sondażu TNS OBOP. Kandydat PO mógłby liczyć na poparcie 38 proc. ankietowanych, natomiast kandydat PiS na 36 proc. Pięcioprocentowy próg wyborczy przekroczyliby Grzegorz Napieralski (SLD), Andrzej Olechowski i Waldemar Pawlak (PSL) - czytamy na portalu TVP.INFO.

W porównaniu z poprzednimi badaniami z 20 maja, najwięcej stracił Bronisław Komorowski – aż 15 proc. Z kolei poparcie dla Jarosława Kaczyńskiego wzrosło o 8 proc. Kandydat SLD Grzegorz Napieralski, który w poprzednich badaniach TNS OBOP nie przekraczał progu wyborczego, teraz mógłby liczyć na poparcie 12 proc. ankietowanych.

Próg wyborczy przekroczyliby również Andrzej Olechowski i Waldemar Pawlak (po 5 proc.). Andrzej Lepper (Samoobrona), Janusz Korwin-Mikke (Wolność i Praworządność) i Marek Jurek (Prawica Rzeczpospolitej) uzyskali od 1 do 2 proc. głosów ankietowanych. Pozostali kandydaci nie przekroczyliby tego progu.

Jeżeli doszłoby do II tury wyborów, wygrałby je Bronisław Komorowski z 56-proc. poparciem. Jarosław Kaczyński mógłby liczyć na 44 proc. głosów. Warto zaznaczyć, że niecały miesiąc temu Komorowski mógł jeszcze liczyć na 66-proc. poparcie (o 10 proc. więcej niż obecnie). Z kolei poparcie dla Kaczyńskiego wzrosło o 10 proc. – z 34 do obecnych 44 proc.

TNS OBOP zapytał również Polaków, czy wybory prezydenckie powinny odbyć się w późniejszym terminie (ze względu na trudną sytuację w kraju spowodowaną powodziami). Zdecydowana większość z nich – aż 60 proc. – uważa, że wybory powinny zostać przesunięte. 37 proc. twierdzi, że sytuacja ta nie powinna mieć wpływu na ustalony porządek, a 3 proc. nie mają na ten temat zdania.

Badanie zostało przeprowadzone przez TNS OBOP metodą wywiadu telefonicznego na tysiącu dorosłych Polaków w dniach 10-11 czerwca. Granica błędu statystycznego to +/- 3,1 proc.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

TNS OBOP: Kaczyński tuż za Komorowskim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.