"To było dopełnienie cmentarza Wschodu"

"To było dopełnienie cmentarza Wschodu"
Tablica upamiętniająca ofiary katastrofy pod Smoleńskiem została odsłonięta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, w Warszawie (fot. PAP/Radek Pietruszka )
KAI / psd

Tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem 10 kwietnia br. odsłonięto i poświęcono w katedrze polowej Wojska Polskiego w warszawie. Eucharystia, z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i jego małżonki, zainaugurowała obchody uroczystości Wniebowzięcia NMP oraz obchodzonego tego samego dnia Święta Wojska Polskiego.

Na uroczystość przybyły rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej oraz minister obrony narodowej Bogdan Klich. Modlono się w intencji wojska oraz bp. Tadeusza Płoskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Mszy św. przewodniczył abp Timothy Brolio z USA. Homilię wygłosił ks. płk Sławomir Żarski, administrator diecezji wojskowej. Porównał bolszewicką armię z 1920 roku do smoka z apokalipsy św. Jana. - To, co się wtedy wydarzyło zrodziło przekonanie, że zwycięstwo przyszło za wstawiennictwem Matki Bożej – przypomniał. Wśród najważniejszych postaci tworzących historię tamtych dni zaliczył poza Marszałkiem Piłsudskim kapelana, ks. Ignacego Skorupkę, odznaczonego wczoraj pośmiertnie orderem Orła Białego.

Ks. Żarski przypomniał, że przez wiele lat prawda o wojnie polsko-bolszewickiej była wymazywana z kart historii.

DEON.PL POLECA

- Odczuwamy dumę z własnej historii i dorobku poprzednich pokoleń, czerpiemy naukę z ich ofiarnego patriotyzmu; zatrzymujemy się nad najcenniejszymi wartościami, które nas jako naród określają, spajają i umacniają - mówił ks. Żarski w homilii mszy sprawowanej w intencji ojczyzny.

Nawiązując do tegorocznych, tragicznych wydarzeń ks. Żarski podkreślił, że odczuwana w dniach po katastrofie smoleńskiej solidarność Polaków, jest „doświadczeniem zesłanym przez Opatrzność”, „to doświadczenie nie może zostać zmarnowane”. - Jeśli będziemy mądrzy, pokorni i okażemy się być uczniami Jezusa, to z tej smoleńskiej rany może popłynąć przeogromne dobro - podkreślił.

- 70 lat po tragicznej zbrodni w Katyniu czołowi przedstawiciele polskiego narodu pragnęli pochylić się nad mogiłami jej ofiar w duchu historycznej pamięci i narodowej tożsamości. 10 kwietnia, w sobotę rano na ekranach telewizorów pojawił się w transmisji z Katynia obraz pustych krzeseł; () puste miejsca, które jak wówczas 70 lat temu pozostały po mężach, ojcach i dziadkach zamordowanych z dala od ojczyzny - to było dopełnienie cmentarza Wschodu - powiedział ks. Żarski w niedzielnej homilii podczas mszy w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Duchowny ocenił, że tragedia, "której materialne znaki - tablica i urna ze smoleńską ziemią" zostaną odsłonięte po mszy, "ujawnia pokłady miłości tkwiące w narodzie".

Zwracając się do obecnego w Katedrze Polowej prezydenta Komorowskiego, obejmującego dziś zwierzchnictwo nad armią, administrator diecezji polowej życzył mu „natchnienia Ducha świętego i wielkiej ofiarnej miłości". Zapewnił też o modlitwie w jego intencji kapelanów Ordynariatu Polowego WP.

Ks. Żarski zachęcił do modlitw w intencji żołnierzy, którzy oddali swoje życie uczestnicząc w misjach zagranicznych prowadzonych przez polską armię. -To błogosławieni bohaterowie naszych czasów, wprowadzający pokój, zaświadczają oni, że nosić polski mundur - jest wielkim honorem – powiedział.

Zdaniem ks. Żarskiego „polscy żołnierze godnie kontynuują najchlubniejsze tradycje polskiego oręża - nie tylko słowem, ale czynem zaświadczają o wierności dewizie: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Życzył żołnierzom żeby w swoim życiu kierowali się „nakazem sumienia narodowego”. - Niech miarą Waszej wiarygodności będzie bliskość Boga, miłość Ojczyzny, honor i profesjonalizm - zakończył.

Eucharystię koncelebrowało liczne grono kapelanów Ordynariatu Polowego WP. Uczestniczyli w niej m. in. generałowie, którzy dzisiaj z rąk Prezydenta odbiorą nominacje i szable generalskie. Obecni byli także przedstawiciele wielu armii świata, m.in. USA, Niemiec, Litwy, Słowacji i Ukrainy. Wspólnie modlili się kapelani wojska polskiego Kościołów ewangelicko-augsburskiego i prawosławnego, przedstawiciele Sejmu i Senatu. W katedrze polowej stanęły poczty sztandarowe wojskowe, Straży Granicznej, Policji, Służb Celnych i organizacji kombatanckich.

Podczas Mszy św. poświęcona została tablica upamiętniająca ofiary katastrofy samolotu rządowego pod Smoleńskiem. Przy tablicy znajduje się przeszklona urna z ziemią z miejsca katastrofy. Tablicę ufundowała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Znajdują się na niej nazwiska 96 osób, które zginęły 10 kwietnia pod Smoleńskiem. Ziemię z miejsca katastrofy przywiózł do Polski proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Smoleńsku, o. Ptolemeusz Kuczmik. Po lewej stronie urny znajduje się napis: "Pamięci 96 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem 10.04.2010", po prawej: "Polskiej delegacji udającej się na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej". Autorem projektu jest rzeźbiarz Marek Moderau, którego dziełem są m.in. przeszklone drzwi do kaplicy katyńskiej z wizerunkiem orła z oficerskiego guzika, a także projekt pomnika jaki 1 listopada ma stanąć w kwaterze smoleńskiej na warszawskich Powązkach Wojskowych.

Po ceremonii poświęcenia tablicy wierni udali się także do Kaplicy Lotników, gdzie przy grobie biskupa polowego śp. Tadeusza Płoskiego oraz ks. płk Jana Osińskiego złożone zostały kwiaty i zapalone znicze.

W południe, przed Grobem Nieznanego Żołnierza nastąpi ceremonia przekazania prezydentowi Komorowskiemu zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi oraz wręczenie nominacji generalskich.

Święto Wojska Polskiego jest obchodzone w rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r., która zatrzymała ofensywę Armii Czerwonej i stała się przełomem w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-21. Zostało ustanowione trzy lata później i obchodzone w II Rzeczypospolitej. Później datę obchodów przeniesiono na 12 października - dla upamiętnienia udziału 1. Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w bitwie pod Lenino w 1943 roku. W 1992 roku Sejm przywrócił święto Wojska Polskiego na 15 sierpnia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"To było dopełnienie cmentarza Wschodu"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.