Transport i organizacja ruchu poważnym wyzwaniem przed ŚDM 2016

Transport i organizacja ruchu poważnym wyzwaniem przed ŚDM 2016
(fot. Foter /CC BY-SA 2.0)
PAP / kn

Sprawny transport pielgrzymów i organizacja ruchu to wg wojewody małopolskiego Jerzego Millera poważne wyzwanie związane ze Światowymi Dniami Młodzieży w 2016 r. Trwają prace nad planem transportu kolejowego, rozpoczęły się też już niezbędne inwestycje drogowe.

Organizatorzy Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) z udziałem papieża Franciszka przewidują, że uczestniczyć może w ich finale 2,5 mln osób; a w obsługę medialną zaangażowanych może być ok. 6 tys. dziennikarzy. Wydarzenie potrwa od 26 do 31 lipca przyszłego roku.
"Uroczystości tej skali jeszcze nie mieliśmy, jeśli chodzi o liczbę uczestników i czas trwania. Wizyty papieskie trwały maksymalnie trzy dni, a ich uczestnikami byli głównie Polacy, którzy nawet jeśli nie znali Krakowa, to znali przynajmniej język. Podczas ŚDM będziemy gościć ludzi z całego świata, z różnych stref kulturowych i mających różne oczekiwania od tego spotkania" - mówił PAP wojewoda małopolski Jerzy Miller. Podkreślił, że konieczne jest zapewnienie młodym ludziom, którzy przyjadą do Małopolski i Krakowa bezpieczeństwa oraz komfortowego transportu w miejsca spotkań z papieżem.
Zaplanowano, że msza św. otwierająca Światowe Dni Młodzieży, powitanie papieża w Krakowie 28 lipca i Droga Krzyżowa dzień później odbędą się na krakowskich Błoniach. Błonia będą też najważniejszym miejscem codziennych, przedpołudniowych spotkań młodych ludzi. Ten liczący 48 ha obszar ma być poszerzony o przylegające do niego tereny: alei Focha, stadionu Cracovii, Parku Jordana, stadionu Wisły oraz o tereny zielone w Cichym Kąciku, tak, by bezpiecznie zmieściło się tam 1,5 mln osób. Nie wszystkie one będą mogły bezpośrednio oglądać przebieg uroczystości, część pielgrzymów będzie je obserwować na telebimach.
W dniu otwarcia ŚDM na Błoniach spodziewanych jest 400 tys. pielgrzymów, w kolejnych coraz więcej. Do dyspozycji pielgrzymów będą toalety, punkty z wodą pitną, namioty pomocy medycznej. Pod koniec września mają być gotowe projekty obiektów, których wzniesienie wymaga pozwoleń na budowę, np. projekt ołtarza i zwyżki dla mediów.
"Kłopotem nie jest przygotowanie Błoń do potrzeb pielgrzymów, ale zapewnienie dojścia i wyjścia z tego miejsca oraz sprawnej organizacji ruchu. Trzeba pamiętać, że Światowe Dni Młodzieży zaplanowano w dni powszednie. Wciąż nierozwiązanym problemem jest, jak pogodzić duży obszar wyłączony z ruchu kołowego, z normalnym funkcjonowaniem miasta" - mówił wojewoda.
Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu ma wkrótce zlecić przygotowanie studium transportowego, w którym zaproponowane zostaną drogi dotarcia - pieszo, komunikacją zbiorową, komunikacją indywidualną - dla różnych grup na poszczególne wydarzenia ŚDM. Miasto będzie musiało m.in. wynająć od przewoźników dodatkowe autobusy, by zapewnić prawidłowe funkcjonowanie komunikacji miejskiej do obsługi zarówno przyjezdnych jak i mieszkańców, jadących do pracy.
Jak powiedział PAP rzecznik ZIKiT Michał Pyclik gotowa jest już koncepcja obsługi komunikacyjnej miasteczek namiotowych, w których nocować będą uczestnicy ŚDM, trwa ustalanie ostatecznych wariantów zamknięcia ulic w związku z planowaną podczas ŚDM "Katechezą w drodze", czyli pielgrzymką z Błoń do Sanktuarium św. Jana Pawła II oraz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.
Wyzwaniem będzie sprawny transport do Krakowa młodych ludzi, którzy będą nocować poza miastem. Najważniejszym środkiem transportu będzie kolej. Samorządowa spółka Koleje Małopolskie przygotowuje już warianty podróży dla pielgrzymów i wykorzystanie dworców oraz przystanków kolejowych w mieście. Wiadomo, że do 2016 r. nie zakończy się remont trasy kolejowej Kraków-Katowice.
By dotrzeć bezpośrednio na miejsce uroczystości z udziałem papieża - na Boniach i w Campusie Misericordiae w Brzegach - trzeba będzie co najmniej kilka kilometrów pokonać pieszo. Rozpoczęła się już budowa ok. 3 km drogi, która połączy wschodnią obwodnicę Krakowa - węzeł Rybitwy z Brzegami i będzie służyć pielgrzymom.
"Wieliczka bardzo poważnie przygotowuje się do tego wydarzenia. Do miejsca celebry będzie można dotrzeć tylko pieszo. Policzyliśmy, że czas napełniania tej przestrzeni wyniesie od 4 do 6 godzin" - mówił PAP wojewoda. Dodał, że najtrudniejszym momentem może być niedzielne popołudnie po zakończeniu ŚDM, bo wiele osób, głównie z Polski, będzie chciało jeszcze tego samego dnia wyjechać z Krakowa. Ci, którzy nie śpieszą się z powrotami powinni planować wyjazd, m.in. wylot samolotem, w kolejnych dniach.
Poprzednie Światowe Dni Młodzieży odbyły się w 2013 r. w Rio de Janeiro w Brazylii. Polska była gospodarzem tego wydarzenia w 1991 r. - w Częstochowie. W spotkaniu tym wzięło wówczas udział 1,5 mln osób.
DEON.PL POLECA




Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Transport i organizacja ruchu poważnym wyzwaniem przed ŚDM 2016
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.