"Trudno mi zrozumieć, co kieruje Polakami, którzy nie chcą się zaszczepić"

"Trudno mi zrozumieć, co kieruje Polakami, którzy nie chcą się zaszczepić"
Zdj.: XiXinXing/depositphotos.com
PAP/tkb

Badania naukowe są jednoznaczne. Trudno mi czasem zrozumieć, co kieruje Polakami, którzy nie chcą skorzystać ze szczepień przeciwko COVID-19 - stwierdził w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

"Podstawową metodą walki z kolejnymi falami, z pandemią w ogóle, są szczepienia. Wiemy, że w Polsce mamy w tej chwili zaszczepione niecałe 50 proc., czyli połowę populacji. Druga połowa jest narażona na hospitalizację, a nawet śmierć" - mówił w Polskim Radio 24 wiceminister.

To, ile osób się nie zaszczepiło jest, jak ocenił, bardzo niepokojące. "Są niestety takie województwa, które zdecydowanie odbiegają od całego kraju, jeśli chodzi o ilość zaszczepionych osób" - wskazał.

Kraska akcentował, że nadal ważne jest dbanie o tzw. DDM, czyli dezynfekcję, dystans, maseczkę, a także przestrzeganie zasad higieny, szczególnie mycia rąk. "Przestrzegajmy tych prostych, tanich zasad, które naprawdę pandemię powstrzymują" - zaapelował.

Czwarta fala koronawirusa w Polsce?

Wiceminister stwierdził, że czwarta fala COVID-19 na pewno nastąpi, choć jak zaznaczył, trudno powiedzieć, w jakim okresie będzie jej szczyt, a także jak będzie ona duża.

"Symulacje, które dostajemy z różnych agend, pokazują różnie - od 10-15 tys. do nawet 30 tys. zakażeń dziennie. To są duże wolumeny, które będą skutkowały dużą ilością osób, które mogą trafić do szpitali" - wskazał.

"To bardzo niepokojące, że mając broń, jaką jest szczepionka, wiele osób nie chce z niej skorzystać" - zaznaczył Kraska.

Wszyscy - jak mówił - chcemy normalności, ale nie wszyscy korzystamy z możliwości szczepienia, rezygnując z niego często jedynie na podstawie obiegowych opinii.

"Badania naukowe są jednoznaczne. (…) Trudno mi czasem zrozumieć, co kieruje Polakami, którzy nie chcą skorzystać ze szczepień" - zaznaczył.

Ile przybyło zakażeń koronawirusem w Polsce?

Ministerstwo podało 25 sierpnia, że badania potwierdziły 234 nowe zakażenia koronawirusem. Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 887 270 zakażeń Zmarło 75 329 osób z COVID-19. W szpitalach jest 374 chorych z COVID-19, w tym 46 pacjentów podłączonych do respiratorów.

W pełni zaszczepione, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce ponad 18,524 mln osób. Liczba wszystkich wykonanych w naszym kraju szczepień przeciw COVID-19 to ponad 35 mln 917 tys.

Źródło: PAP/tkb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Siedem spojrzeń na granicę życia i śmierci

Współczesna medycyna coraz skuteczniej przedłuża życie. Czym się kierować przy rozwiązywaniu wynikających stąd dylematów? Jak do tych problemów należy podchodzić od strony etycznej i duchowej? Na co powinna...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Trudno mi zrozumieć, co kieruje Polakami, którzy nie chcą się zaszczepić"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.