Trwa analiza materiałów ws. podsłuchów
(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
PAP / kn
Jeszcze w środę zostaną przesłuchane dwie osoby zatrzymane w związku ze śledztwem dotyczącym nielegalnych podsłuchów; trwa analiza zabranego m.in. przez ABW materiału dowodowego - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Renata Mazur.
Praska prokuratura okręgowa prowadzi dwa śledztwa - w sprawie podsłuchiwania polityków i w sprawie treści rozmów byłego ministra transportu Sławomira Nowaka z b. wiceministrem finansów Andrzejem Parafianowiczem.
Mazur poinformowała, że przeprowadzono przeszukania różnych miejsc, gdzie odnaleziono "szereg nośników elektronicznych z danymi", które zostaną przekazane do specjalistycznych badań. "Dwie zatrzymane osoby nie zostały jeszcze przesłuchane. Nie wskażę jakichkolwiek informacji co do osób zatrzymanych" - powiedziała Mazur, pytana na przedpołudniowej konferencji prasowej o personalia zatrzymanych.
Jednym z zatrzymanych jest biznesmen Marek Falenta, współwłaściciel firmy Składy Węgla i główny akcjonariusz giełdowych spółek Hawe i ZWG. "Pan Marek Falenta wyraził zgodę na publikowanie jego pełnego imienia i nazwiska. Mój klient nie ma nic do ukrycia w tej sprawie" - poinformował PAP jego pełnomocnik mec. Grzegorz Radwański.
Drugim zatrzymanym, według medialnych doniesień, jest bliski współpracownik Falenty i jego szwagier. Spółka Hawe w środowym komunikacie podała, że zatrzymany został jej wiceprezes Krzysztof Rybka. Jak napisano, w komunikacie "zatrzymanie dotyczy jego domniemanego udziału w tak zwanej aferze taśmowej".
We wtorek zarzuty usłyszał Konrad L. - kelner w restauracji, w której dokonywano podsłuchów. Mazur poinformowała w środę, że po postawieniu zarzutów nie zatrzymano go. Wcześniej zarzuty w tej sprawie usłyszał Łukasz N., menedżer w innej restauracji; zwolniono go za kaucją.
Tygodnik "Wprost", który opublikował treść podsłuchanych rozmów podał, że źródłem informacji o nagraniach jest biznesmen.
Z polecenia szefa ABW i w uzgodnieniu z komendantem głównym policji została powołana specjalna grupa, która od kilku dni intensywnie pracuje nad sprawą podsłuchów. W skład grupy wchodzą funkcjonariusze ABW i CBŚ, którzy pracują nad różnymi wątkami.
Postępowanie wyjaśniające w sprawie akcji ABW w redakcji "Wprost" prowadzi szef Agencji Dariusz Łuczak. Wcześniej akcję prokuratury i ABW oceniał minister sprawiedliwości Marek Biernacki, a działania prokuratorów - prokurator generalny Andrzej Seremet. Mazur podała w środę, że do tej pory prokuratura nie otrzymała żadnego zażalenia na akcję we "Wprost" i próbę fizycznego odebrania laptopa z nagraniami rozmów.
O drugim śledztwie - w sprawie treści rozmów Nowaka z Parafianowiczem - Mazur nie może informować, ponieważ nie zgodził się na to prokurator prowadzący sprawę.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł