Trwają wybory na terenie całego kraju

Trwają wybory na terenie całego kraju
Trwają wybory parlamentarne na terenie kraju (fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / ad

O godzinie 7.00 w niedzielę rozpoczęły się wybory parlamentarne na terenie kraju. Otwartych zostało prawie 26 tys. lokali wyborczych. Głosować będzie można do godziny 21.

Uprawnionych do głosowania jest prawie 31 mln Polaków. Wszyscy udający się do lokali wyborczych powinni zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem.

Wybieramy 460 posłów spośród 7 035 kandydatów i 100 senatorów w jednomandatowych okręgach wyborczych, spośród 500 osób. Oznacza to, że o jeden mandat poselski ubiega się 15 kandydatów, a o mandat senatorski - statystycznie 5 kandydatów.

Według PKW, na listach wyborczych do Sejmu 43,54 proc. stanowią kobiety, a wśród kandydatów do Senatu jest ich jedynie 14 proc.

Sam akt głosowania nie jest skomplikowany. Trzeba zaznaczyć tylko jednego kandydata na karcie do głosowania. Prawidłowe głosowanie polega na postawieniu na karcie do głosowania znaku "X" w kratce z lewej strony obok nazwiska wybranego kandydata.

W kraju zorganizowano 25 993 obwody do głosowania; spośród nich 7 294 są przystosowane dla osób niepełnosprawnych, a 2 595 - do głosowania korespondencyjnego.

Hipotetyczny podział mandatów będzie podany po raz pierwszy przy wynikach wyborów określonych na podstawie danych z 30 proc. komisji obwodowych. W podziale mandatów poselskich będą uczestniczyć tylko te komitety, które w skali kraju otrzymają co najmniej 5 proc. głosów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Trwają wybory na terenie całego kraju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.