TVN24 najwięcej, "Wiadomości" nieobiektywnie

(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / drr

W telewizjach informacyjnych najwięcej miejsca konfliktowi o krzyż na Krakowskim Przedmieściu poświęcił TVN24, najmniej rzetelne relacje w tej sprawie ukazywały się w "Wiadomościach" TVP - powiedział członek KRRiT Krzysztof Luft, na podstawie monitoringu Rady.

Blisko stustronicowy raport z monitoringu przygotował departament programowy Krajowej Rady. Dokument obejmuje najbardziej "gorące dni" na Krakowskim Przedmieściu czyli: 3-4 sierpnia, gdy doszło do nieudanej próby przeniesienia krzyża do kościoła św. Anny, 9-10 sierpnia gdy przy Krakowskim Przedmieściu zorganizowano manifestację przeciwko obecności krzyża przed Pałacem Prezydenckim, 12-13 sierpnia - relacje i komentarze związane z wmurowaniem tablicy na ścianie Pałacu Prezydenckiego oraz 14 sierpnia - relacje i komentarze związane z postawieniem wokół krzyża odgradzających go barierek.

KRRiT monitorowała główne programy informacyjne w trzech największych stacjach telewizyjnych czyli: "Wiadomości" TVP, "Wydarzenia" Polsatu i "Fakty" TVN, a także dwie telewizje informacyjne: TVN24 oraz TVP Info.

Pełen raport nie został na razie opublikowany, jego fragmenty cytował Luft podczas zakończonej w weekend konferencji nt. wolności słowa i stosunków własnościowych w mediach. - Jest to bardzo ciekawy dokument, który dość dokładnie analizuje, jak w głównych programach mediów elektronicznych była ta sprawa przedstawiana - powiedział.

Według Lufta, pod względem rzetelności przekazywania informacji o sytuacji na Krakowskim Przedmieściu "zdecydowanie najgorzej wypadały relacje w Wiadomościach pierwszego programu TVP, gdzie wyraźny był brak równowagi w prezentowaniu różnych stron konfliktu".

- Prezentowanie bardzo skrajnych opinii, bez komentarza, bez zrównoważenia, to wszystko jest tutaj dosyć dokładnie opisane - powiedział Luft, dodając, że by uniknąć zarzutów o niejasne kryteria oceny, w raporcie posłużono się przede wszystkim danymi ilościowymi, "mierząc czas i wyeksponowanie relacji".

- Okazało się, że jeśli chodzi o programy informacyjne to najwięcej czasu poświęciły temu tematowi w tych dniach "Wiadomości", bo 57 minut, "Fakty" 39 minut, Polsat 35 minut. Przy czym jeśli chodzi o Polsat tylko dwukrotnie relacje te znajdowały się na pierwszym miejscu, natomiast w "Wiadomościach" czterokrotnie" - mówił Luft.

- Natomiast najciekawsze jest to, ile czasu poświęciły na relacjonowanie tego tematu telewizje informacyjne. Otóż najwięcej czasu TVN24 - 366 minut, TVP Info - 95 minut - przytaczał dane Luft.

- To pokazuje też w jaki sposób media korzystały z tego konfliktu, po to żeby nakręcać oglądalność i ciągnąć jakiś atrakcyjny temat, a w jaki sposób to wpływało na sam konflikt to już możemy sobie dopowiadać i się nad tym zastanawiać - wskazywał Luft, dodając, że do dziś przed Pałacem Prezydenckim co dzień spotyka się pewna grupa osób, ale dziś już nikt o tym nie wie i nie ma tam tak wysokiej temperatury sporu.

- No dlaczego? Dlatego, że tam już nie ma tych kamer, tych mikrofonów, a kiedy tam były bez przerwy ustawione wozy transmisyjne, wszyscy to widzieliśmy. Taka sytuacja napędza nieprawdopodobnie taki konflikt - ocenił Luft.

Podkreślił, że wnioski z raportu są udokumentowane bardzo dokładnym opisem monitorowanych programów.

Przygotowanie specjalnego opracowania na temat relacji z konfliktu o krzyż zapowiadał we wrześniu przewodniczący KRRiT Jan Dworak. W wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" mówił wówczas, że w relacjach tych "wyszły na jaw braki w wykształceniu dziennikarzy i w ich umiejętności odróżniania spraw ważnych od nieistotnych", a TVP można zarzucić dużą stronniczość w relacjonowaniu tej sprawy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

TVN24 najwięcej, "Wiadomości" nieobiektywnie
Komentarze (10)
Józef Więcek
31 października 2010, 17:23
Są to prawdy tak pewne jak cnota dorastających panien...
Z
Zenon
31 października 2010, 16:03
Dla mnie bardzo stronniczy a nawet wrogo nastawiony do Kosciola i tego,co chrzescijanskie jest ONET. Filtruje wypowiedzi: rzetelnych i logicznych nie przepuszca; lansuje natomiast wypowiedzi skrajne, aroganckie i wulgarne. Nie odnotowuje oddanego glosu wedlug ww. opcji politycznej. Udostepnia pola do walki (chrzescijanskie versus antychrzescijanskie), bedac przy tym stronniczym. Poza tym prosze spojrzec na dominujacca tematyke: 1. walka polityczna. 2. seksizm. Czy to normalne? Na tym ma polegac misja Onetu??? Ps. Jak to dobrze, ze istnieje DEON!!! Pozdrawiam!
P
PiotrP
31 października 2010, 13:40
To smutne ale nie mamy obiektywnych mediów jak BBC, TVP uzalezniona jest jak i KRRiT o polityków. (to gremium powinno być szybko zlikwidowane w ramach oszczędności budżetu) Wiadomości są zbyt długie malo newsow duzo bzdur, po co aż 30 min.!!! na wiadomosci chyba dla samopromocji prowadzących, bo spiker w podobnym programie zadranicą przeczyta wazne informacje w 5 minut w normalnym kraju a do takich Polska sie nie zalicza- niestety.  TVN i Polsat dba o włascicieli, robia to co dla nich jest korzystne, czyli nienarazanie sie rzadzacym z PO i odbudowa siły lewicy z SLD.
W
witek
31 października 2010, 13:03
Luft należał do PO, nawet kandydował do Sejmu w 2007 roku z ramienia tej partii, tylko się nie dostał bo był na zbyt niskiej pozycji na liście. I taki ktoś wypowiada sie o obiektywności, to żenujące.
WP
wojtek p
31 października 2010, 12:36
Najbardziej obiektywny jest tutaj oczywiście pan Luft - namaszczony przez Prezydenta Komorowskiego ekspert od miediów. Jak człowiek tak uwikłany w politykę może oceniać obiektywizm? Kolejna żenada. A lemingi i tak pójdą i zagłosują na PO.
G
Gog
31 października 2010, 11:40
Wiadomości Jedynki rzeczywiście były bardzo nieobiektywne. Jak mogły nie pokazać, nie informować - bo nie informowały - jak bojówki POwykształciuchów " krzyż obszczały, znicze pamięci ofiar moczem pogasiły" jak pisał publicysta. No cóż nawet Gomułkowskie POP / podstawowe organizacje partyjne/ nie pozwalały sobie na podobne reakcje w wyrażaniu dezaprobaty dla inaczej myślących.
;
;-)
31 października 2010, 11:30
Całkowicie zgadzam się z opinią Krzysztofa Lufta. "Wiadomości" TVP1 były bardzo nieobiektywne. "Prezentowanie bardzo skrajnych opinii, bez komentarza," - a potem Kaczyński może robić niewinną minkę i wykręcać się, że to tylko opinie ludzi z ulicy. Najwięcej czasu poświęciła TVN24 - niech się zastanowią tzw. obrońcy, kto był najbardziej zainteresowany, żeby o tym konflikcie było głośno. Komu służą ? Najmniej czasu poświęcił Polsat. "Wydarzenia" uważam za najbardziej obiektywny program informacyjny. "wyszły na jaw braki w wykształceniu dziennikarzy i w ich umiejętności odróżniania spraw ważnych od nieistotnych" - święta prawda. Niestety najmniej obiektywny jest Pan Krzysztof Luft ;-))
Jadwiga Krywult
31 października 2010, 10:23
Całkowicie zgadzam się z opinią Krzysztofa Lufta. "Wiadomości" TVP1 były bardzo nieobiektywne. "Prezentowanie bardzo skrajnych opinii, bez komentarza," -  a potem Kaczyński może robić niewinną minkę i wykręcać się, że to tylko opinie ludzi z ulicy. Najwięcej czasu poświęciła TVN24 - niech się zastanowią tzw. obrońcy, kto był najbardziej zainteresowany, żeby o tym konflikcie było głośno. Komu służą ? Najmniej czasu poświęcił Polsat. "Wydarzenia" uważam za najbardziej obiektywny program informacyjny. "wyszły na jaw braki w wykształceniu dziennikarzy i w ich umiejętności odróżniania spraw ważnych od nieistotnych" - święta prawda.
Jurek
31 października 2010, 10:12
A cóż taki Luft (powołany przez Komorowskiego) mógł z siebie wykrzesać jak nie takie bzdury. Zresztą zapowiedział to zaraz po powołaniu go przez Przezydenta "wszyscy gołym okiem widzą, że media publiczne funkcjonują od pewnego czasu w sposób skandaliczny". - Dotyczy to części, bo nie można generalizować. Są rozgłośnie regionalne polskiego radia, są różne programy w TVP, ale przechył polityczny i zaangażowanie znacznej części mediów publicznych osiągnęło poziom nienotowany w ciągu ostatnich 20 lat - uważa Luft. Jedyne niezalezne media tracą swoją niezalezność.
DL
do luftu
31 października 2010, 09:59
 czyli...