Ucieczka z domu to nie rozwiązanie!

(fot. tibchris / flickr.com)
PAP / slo

Letnia ucieczka może być kusząca ze względu na łatwość znalezienia schronienia i towarzystwa, trzeba jednak pamiętać, że jest tak samo niebezpieczna jak ucieczka o każdej innej porze roku - ostrzegają specjaliści z Fundacji ITAKA.

- Ucieczki nastolatków z domu to zjawisko całoroczne, ale ucieczki wakacyjne często mają inny charakter niż te w czasie roku szkolnego. Wielu nastolatków decyduje się na ucieczkę w błędnym założeniu, że wyruszają na ekscytującą przygodę. Ładna pogoda oraz ogólny klimat zabawy sprzyjają chęci uwolnienia się od ograniczeń i pozornego przejęciu kontroli nad własnym życiem. Często młodzi ludzie chcą wtedy poczuć się niezależni, dorośli i wolni od wszelkich ograniczeń - podkreśla Anna Nita, psycholog Fundacji ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.

Może się np. okazać, że jest zainteresowana manipulacją i wykorzystaniem kłopotliwego położenia uciekiniera.

Nita ostrzega, że letnia ucieczka jest tak samo niebezpieczna jak ucieczka o każdej innej porze roku. - Każdego dnia nastoletni uciekinier musi martwić się o swoje bezpieczeństwo, opracować metody zdobywania jedzenia i schronienia, ochrony przed gwałtem i wykorzystaniem. Kiedy jednak znajdzie się w trudnej dla siebie sytuacji, jego możliwość skorzystania z pomocy jest często bardzo ograniczona - podkreśla.

Eksperci radzą, aby rodzicie - chcąc zapobiegać ucieczkom - starali się uświadomić swoim dorastającym dzieciom, że ucieczka rzadko oznacza swobodę, częściej jest pułapką, prowadzącą do niebezpiecznych sytuacji poza wszelką kontrolą. Podkreślają, że chociaż bezpośrednią przyczyną ucieczki może być chęć spróbowania czegoś nowego, to u jej podstaw w każdym przypadku leży zaniedbanie ważnych potrzeb nastolatka. - Młodzi ludzie potrzebują przede wszystkim zainteresowania ze strony rodziców, ich akceptacji oraz wsparcia - przypominają specjaliści.

W ramach kampanii "Nie uciekaj" Fundacja ITAKA organizuje konkurs "Demotywatory nie uciekają". Aby wziąć w nim udział, trzeba przygotować demotywator (demotywujący obrazek, czyli połączenie wymownego zdjęcia bądź ilustracji z komentującym go najczęściej ironicznym podpisem), który ma zniechęcić młodzież do uciekania z domu i motywować do rozwiązywania swoich problemów, a nie uciekania od nich.

Prace można zgłosić poprzez stronę nieuciekaj.pl. Nagrodami w konkursie są aparaty fotograficzne dla autorów dwóch najwyżej ocenionych prac - jedną wybierze jury, drugą internauci. Konkurs trwa do końca lipca.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ucieczka z domu to nie rozwiązanie!
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.