"Uczcić w Sejmie 70. rocznicę bitwy pod Lenino"

"Uczcić w Sejmie 70. rocznicę bitwy pod Lenino"
Obraz "Lenino", Michał Bylina (1953 r.). (fot. muzeumwp.pl)
PAP / slo

SLD chce, by Sejm na posiedzeniu w przyszłym tygodniu uczcił 70. rocznicę bitwy pod Lenino, a zarazem oddał hołd wszystkim polskim żołnierzom, którzy walczyli podczas II wojny światowej. Klub SLD złożył w piątek w Sejmie projekt uchwały w tej sprawie.

Jak mówił na piątkowej konferencji prasowej wiceszef sejmowej komisji spraw zagranicznych Tadeusz Iwiński, celem uchwały jest przede wszystkim sprzeciw wobec "różnicowania wysiłku i ofiary kombatantów". "Nie da się zważyć, ani zmierzyć, który wysiłek był większy - czy żołnierzy ze Wschodu, czy z Zachodu - oni wszyscy walczyli o niepodległą Polskę" - podkreślił poseł Sojuszu.

Wyraził przy tym rozczarowanie, że ubiegłotygodniowe obchody 70. rocznicy bitwy pod Lenino miały tak niską rangę - nie wziął w nich udziału nikt z ważnych osób w państwie. "Powoli ci wszyscy kombatanci odchodzą i dlatego to jest prawdopodobnie ostatnia taka okrągła rocznica, kiedy możemy oddać hołd również bohaterom bitwy pod Lenino" - dodał Iwiński.

DEON.PL POLECA

W projekcie uchwały przygotowanej przez Sojusz czytamy: "w 70. rocznicę udziału 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w bitwie pod Lenino - Sejm RP oddaje hołd wszystkim żołnierzom 1. Armii Wojska Polskiego. Sejm oddaje też hołd wszystkim żołnierzom, którzy podczas II wojny światowej złożyli daninę krwi, walcząc o Polskę".

Sejm miałby się również - zgodnie z propozycją Sojuszu - przeciwstawić "próbom dzielenia i różnicowania wysiłku kombatantów w zależności od tego, w jakich formacjach walczyli podczas II wojny światowej". "Wszyscy kombatanci - niezależnie od tego, czy do Polski szli z Zachodu, czy ze Wschodu - zasługują na szacunek" - podkreślono w projekcie uchwały.

W najbliższą sobotę Sojusz organizuje z kolei w Sejmie konferencję na temat bitwy pod Lenino z udziałem kombatantów, weteranów bitwy.

12 października 70. rocznicę bitwy uczczono w Lenino (wschodnia Białoruś) mszą świętą; później złożono wieńce na tamtejszym polskim cmentarzu wojskowym. W uroczystościach, zorganizowanych przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz władze obwodu mohylewskiego, wzięła udział 200-osobowa delegacja z Polski na czele z szefem Urzędu Janem Stanisławem Ciechanowskim, a także przedstawiciele regionalnych i lokalnych władz białoruskich - w tym wicegubernator obwodu mohylewskiego Waler Małaszka - i weterani. Był też ambasador RP na Białorusi Leszek Szerepka.

12 i 13 października 1943 r. w okolicach Lenino na Białorusi bitwę z Niemcami stoczyła radziecka 33. Armia Frontu Zachodniego, w skład której wchodziła polska 1. Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, dowodzona przez gen. Zygmunta Berlinga. Bitwa była pierwszym bojem polskiej jednostki utworzonej w ZSRR z inicjatywy Związku Patriotów Polskich. W czasie dwudniowych walk zginęło około 1,5 tys. żołnierzy niemieckich, 326 wzięto do niewoli, zdobyto m.in. 58 dział i moździerzy. Straty wśród Polaków wyniosły 512 zabitych lub zmarłych z powodu ran, 1776 rannych i 663 zaginionych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Uczcić w Sejmie 70. rocznicę bitwy pod Lenino"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.