Ujęto członków gangu "łódzkiej ośmiornicy"

Ujęto członków gangu "łódzkiej ośmiornicy"
(fot. antenne / flickr.com)
PAP / slo

Łódzcy policjanci zatrzymali 13 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej - tzw. łódzkiej ośmiornicy, która ma na swoim koncie uprowadzenia dla okupu, rozboje z bronią palną i kradzieże samochodów.

Członkom gangu zarzuca się m.in. podłożenie ładunków wybuchowych w centrum Łodzi.

Gangsterom przedstawiono ponad 100 zarzutów dotyczących lat 1997-2004, czyli okresu działania tzw. łódzkiej ośmiornicy. Grożą im kary do 15 lat pozbawienia wolności.

Jak poinformowała w piątek PAP rzeczniczka łódzkiej policji w ciągu dwóch dni policjanci zatrzymali 13 mężczyzn w wieku od 37 do 55 lat podejrzanych o udział w jednej z większych na terenie Polski grup przestępczych o charakterze zbrojnym. Podejrzanych zatrzymano na terenie Łodzi oraz Olsztyna.

- Część podejrzanych wpadła w swoich mieszkaniach, część była obezwładniania na ulicy po zatrzymaniu pojazdów, którymi się poruszali. Z uwagi na prawdopodobieństwo posiadania przez nich broni, zatrzymania wspierali policyjni antyterroryści - relacjonowała Kącka.

Zatrzymania to efekt trzyletniego śledztwa Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi i łódzkich policjantów. Według policji wśród podejrzanych są osoby uznawane za współtwórców zorganizowanej hierarchii łódzkiego środowiska przestępczego, m.in. przestępcy o pseudonimach "Glut", "Baton", "Student" i "Ślepy". Z ustaleń śledczych wynika, że podporządkowywali oni sobie także inne grupy przestępcze.

Okres największej aktywności gangu dotyczy lat 1997-2004. Sprawcy posługiwali się bronią i materiałami wybuchowymi. Byli wyjątkowo bezwzględni.

Przedstawione im zarzuty dotyczą m.in. podłożenia i doprowadzenia do eksplozji ładunku wybuchowego w restauracji przy ulicy Piotrkowskiej maju 1998 roku i w klubie przy al. Politechniki w Łodzi w grudniu tego samego roku.

Kolejne zarzuty to uprowadzenie w 2000 roku biznesmena, którego więzili kilka dni, zmuszając rodzinę do przekazania okupu oraz ponad 100 kradzieży samochodów osobowych i ciężarowych, za których zwrot często żądali okupu. W pojedynczych przypadkach straty sięgały blisko 400 tys. złotych.

Według policji podejrzani mają na swoim koncie także brutalne rozboje i kradzieże m.in. na jubilera i sklep z odzieżą.

Podczas przeszukań na poczet przyszłych kar zabezpieczono gotówkę, a także pochodzące prawdopodobnie z przestępstwa dwa luksusowe samochody marki BMW i Renault. Prokuratura Apelacyjna ma zdecydować o skierowaniu do sądu wniosków o tymczasowe aresztowanie podejrzanych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ujęto członków gangu "łódzkiej ośmiornicy"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.