Umowy ws. tarczy bez poprawek w senacie

PAP / slo

Senat przyjął w czwartek bez poprawek ustawę upoważniającą prezydenta do ratyfikacji polsko-amerykańskiej umowy o rozmieszczeniu w Polsce elementów systemu antybalistycznego.

Za przyjęciem ustawy bez poprawek głosowało w czwartek 85 senatorów, jeden się wstrzymał.

Ustawę ratyfikacyjną Sejm uchwalił na początku marca. Zgodnie z umową między Polską a USA w Redzikowie na Pomorzu mają stacjonować amerykańskie rakiety przechwytujące typu SM-3.

Umowa o rozmieszczeniu w Polsce antybalistycznych rakiet przechwytujących została zawarta w sierpniu 2008 w Warszawie; w lipcu 2010 r. podpisano protokół rewidujący umowę, gdy nowa amerykańska administracja zmieniła koncepcję obrony przeciwrakietowej.

DEON.PL POLECA

Początkowo USA – za rządów Republikanów - chciały umieścić w Polsce wyrzutnię 10 rakiet przechwytujących dalekiego zasięgu, w Czechach miał zostać zainstalowany radar systemu.

We wrześniu 2009 demokratyczny prezydent Barack Obama ogłosił zmianę planów. Uzasadniano ją względami technicznymi i budżetowymi. Kilka tygodni po ogłoszeniu zmiany planów Amerykanie zapewnili, że chcą rozmieścić w Polsce swoje rakiety. Zgodnie z zmienioną koncepcją w Polsce mają zostać rozlokowane naziemne rakiety SM-3 (dotychczas wytwarzane w wersji morskiej) oraz radar naprowadzający.

Tego typu rakiety na okrętach wykorzystuje amerykański system chroniący wojska USA w Europie. W 2015 r. ma być gotowa baza naziemna rakiet SM-3 w Rumunii, a w 2018 - w Polsce.

W trakcie negocjacji Polska jako warunek zgody umieszczenia amerykańskiej instalacji stawiała wzmocnienie swej obrony powietrznej.

Amerykanie zapowiedzieli rotacyjne stacjonowanie baterii przeciwlotniczej Patriot. W ubiegłym roku baterie rakiet w wersji ćwiczebnej odbyły trzy takie tury. W tym roku w marcu do Polski przyjechała na ćwiczenia bateria z sześcioma zestawami rakiet.

W lutym MON ujawniło, że prowadzi z Niemcami rozmowy o zakupie zestawów Patriot używanych dotychczas przez Bundeswehrę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Umowy ws. tarczy bez poprawek w senacie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.