Uporządkują groby polskich dziennikarzy

Uporządkują groby polskich dziennikarzy
(fot. Lestat (Jan Mehlich) / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons)
PAP / slo

Dziennikarze mediów rzeszowskich oraz ich koledzy z redakcji polskich na zachodniej Ukrainie będą w sobotę porządkować groby dziennikarzy polskich pochowanych w XIX i w pierwszej połowie XX wieku na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

"O zmarłych należy pamiętać, a niektóre groby lwowskich dziennikarzy nie były odwiedzane od 1938 r. Chcemy to zmienić. Prawie 20 osób z łopatami i miotłami zamierza przed Wszystkimi Świętymi posprzątać co najmniej kilkanaście mogił" - powiedział PAP prezes oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Rzeszowie Józef Matusz.

Przedsięwzięcie organizuje rzeszowski oddział SDP. Matusz przypomniał, że "jest to kontynuacja trwającej od pięciu lat akcji rzeszowskich dziennikarzy".

We wrześniu 2009 r. Jolanta Danak-Gajda z Polskiego Radia w Rzeszowie powołała Komitet Opieki nad Grobami Dziennikarzy Polskich na Cmentarzu Łyczakowskim. "Naszym celem było otoczenie opieką mogił, na których już nikt nie zapala zniczy. Pieniądze na remonty grobów pochodziły ze zbiórek" - podkreśliła Danak-Gajda.

DEON.PL POLECA

Kierowanemu przez nią komitetowi udało się m.in. odnowić grobowiec żyjącego na przełomie XIX i XX stulecia dziennikarza i wydawcy Aleksandra Milskiego oraz grobowiec, w których pochowani są dwaj inni dziennikarze bracia Ludwik i Władysław Inlenderowie.

Milski założył także Towarzystwo Dziennikarzy Polskich we Lwowie oraz fundację, która prowadziła przytulisko dla starców lub niezdolnych do pracy dziennikarzy, literatów i artystów. Natomiast bracia Inlenderowie związani byli z ruchem socjalistycznym; starszy Ludwik współpracował m.in. z Bolesławem Limanowskim.

Na Cmentarzu Łyczakowskim pochowanych jest ok. 50 polskich dziennikarzy. Danak-Gajdzie, dzięki pomocy m.in. pracowników archiwum cmentarza, udało się zlokalizować ich mogiły.

W tegorocznej akcji udział wezmą dziennikarze mediów rzeszowskich oraz ich koledzy z Polskiego Radia Lwów i Kuriera Galicyjskiego.

Cmentarz Łyczakowski został założony w 1786 roku. Jest jednym z najstarszych istniejących do dziś cmentarzy w Europie. Spoczywa na nim wielu znanych Polaków, m.in. Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Artur Grottger, Seweryn Goszczyński, Kazimierz Bartel, Stefan Banach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Uporządkują groby polskich dziennikarzy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.