Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy podpisana

PAP / wab

Pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski podpisał w piątek nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Nowelizacja wprowadza zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci, wzmacnia ochronę ofiar przemocy, kładzie nacisk na profilaktykę.

- Tytuł ustawy nie jest do końca adekwatny do treści, bo przecież chodzi o zjawiska występujące nie tylko w klasycznej rodzinie, ale także w innego rodzaju związkach, gdzie często cierpią kobiety i dzieci - powiedział Komorowski po podpisaniu noweli.

Zdaniem Komorowskiego, 80 proc. negatywnych zjawisk, które opisuje ustawa i którym ma przeciwdziałać, dotyczy kobiet. Wyraził nadzieję, że ta zmieniona ustawa będzie "dodatkowym sygnałem świadczącym o tym, że państwo polskie dostrzega problemy kobiet".

W jego opinii, ustawa powinna rozwiązywać trudne problemy "na obszarze daleko idącej intymności, prywatności, gdzie zdarzają się dramaty kobiet i dzieci". - Tym dramatom trzeba po prostu przeciwdziałać - powiedział Komorowski.

Nowelizacja uprawnia pracowników socjalnych do interweniowania, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie dziecka. Decyzja taka nie może być podejmowana jednoosobowo, ale wspólnie z funkcjonariuszem policji i przedstawicielem służby zdrowia. Daje także rodzicom prawo do odwołania się od tej decyzji.

W przypadku zabrania dziecka z domu w sytuacji zagrożenia jego życia, sąd rodzinny musi niezwłocznie, w trybie 24-godzinnym, podjąć decyzję o jego dalszych losach; w takim samym trybie ma być także rozpatrywane odwołanie rodziców.

Wprowadza także wymóg tworzenia w każdej gminie zespołów interdyscyplinarnych złożonych z przedstawicieli służb zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy podpisana
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.