Napieralski o reformie służby zdrowia

Napieralski o reformie służby zdrowia
"Nie może być symbolem naprawy służby zdrowia sala sądowa" (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
PAP / mik

Kandydat SLD na prezydenta Grzegorz Napieralski ocenił w piątek, że sala sądowa, nie może być symbolem rozwiązywania problemów służby zdrowia. Dodał, że po wyborach SLD, będzie namawiać PO i PiS do "okrągłego stołu" w sprawie służby zdrowia.

- Nie może być symbolem naprawy służby zdrowia sala sądowa - powiedział Napieralski podczas spotkania z Radą Krajową Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony zdrowia i Pomocy Społecznej.

W jego ocenie, problem służby zdrowia w Polsce polega na tym, że "co ekipa, to inna koncepcja". - Co rząd, to pluje się na rozwiązania, które były wcześniej; nie chce się rozmawiać, współpracować, a próbuje się forsować swoje pomysły - podkreślił.

Ocenił, że prywatyzacja i komercjalizacja służby zdrowia, o którą spierają się w trybie wyborczym kandydaci PO i PiS na prezydenta, to "jak ziemniak i kartofel - dla pacjenta taka sama różnica". Jak mówił, oba procesy idą w tym samym kierunku. - Spółka prawa handlowego musi zarabiać pieniądze koniec kropka - zaznaczył Napieralski.

Opowiedział się za informatyzacją służby zdrowia. - Tak, aby było przejrzyście wiadomo, co, gdzie się dzieje, jak idzie pieniądz, jak idzie pacjent, jak ten pieniądz za pacjentem idzie - podkreślił lider Sojuszu.

Poinformował, że klub SLD przygotowuje z zespołem ekspertów całościowy pakiet "bardzo prostych, szybkich rozwiązań dotyczących służby zdrowia". Zapewnił związkowców, że po wyborach prezydenckich zostanie on im przekazany do konsultacji.

- Będziemy namawiali PO i PiS do "okrągłego stołu" w sprawie służby zdrowia - dodał polityk.

Zaznaczył, że zarówno on jak i SLD będą przeciwnikami prywatyzacji służby zdrowia. - Są sektory, których nie wolno w ogóle sprywatyzować. Służba zdrowia, to jak sama nazwa mówi - służba. Podobnie edukacja czy ubezpieczenia społeczne. Tak samo jak nie sprywatyzujemy służby wojskowej czy policji i straży pożarnej - zaznaczył.

- Musimy też takimi argumentami operować w tej dyskusji, bo czasami niestety rządzący próbują tę dyskusję spychać na niebezpieczne tory pokazując gdzieś patologie i zły przykład. One zdarzają się wszędzie, ale to nie może być determinanta bardzo złych rozwiązań - przekonywał kandydat SLD.

Jak powiedział, trzeba też szukać "bardzo pozytywnych rozwiązań motywacyjnych dla pracowników służby zdrowia na każdym szczeblu". - To jest bardzo ważne, bo osoba, która nas leczy, ratuje nasze życie musi wiedzieć dokładnie, że jest za to doceniona, a doceniona musi być właśnie finansowo - powiedział Napieralski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Napieralski o reformie służby zdrowia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.