Ustawa o sądach: czy weto przetrwa?

Ustawa o sądach: czy weto przetrwa?
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / psd

Szef klubu PO Rafał Grupiński zapowiedział, że Platforma w Sejmie będzie głosować za utrzymaniem prezydenckiego weta do obywatelskiej ustawy o okręgach sądowych. Ocenił, że uda się zbudować porozumienie z PSL dotyczące kryteriów powoływania i znoszenia sądów rejonowych.

"Nie dziwię się wetu pana prezydenta, będziemy oczywiście to weto wspierać jako klub parlamentarny" - powiedział w środę Grupiński dziennikarzom w Sejmie.

Z kolei koalicyjne PSL zapowiedziało głosowania za odrzuceniem prezydenckiego weta.

Grupiński dopytany, czy rozmawiał na ten temat z szefem klubu PSL Janem Burym, potwierdził.

"Rozumiem, że PSL chce do końca bronić inicjatywy obywatelskiej, której klub ten był promotorem w parlamencie. Natomiast jednocześnie klub PSL jest wdzięczny prezydentowi, że wykazał inicjatywę co do tego, aby wprowadzić obiektywne kryteria powoływania i znoszenia sądów rejonowych" - powiedział szef klubu PO.

DEON.PL POLECA

Pytany, czy liczy na to, że PSL poprze prezydencki projekt, Grupiński powiedział: "Jestem przekonany, że jeśli obronimy weto pana prezydenta - a jestem pewien, że tak będzie - wtedy będziemy spokojnie mogli zbudować porozumienie z PSL co do obiektywnych kryteriów powoływania i znoszenia sądów rejonowych jakie zaproponował pan prezydent".

Prezydent zawetował w środę obywatelską ustawę, która miała przywrócić 79 sądów zniesionych w wyniku reorganizacji na mocy tzw. reformy Gowina.

Komorowski skierował jednocześnie do Sejmu własny projekt zmian w ustawie o ustroju sądów powszechnych, pozwalający ministrowi sprawiedliwości na tworzenie lub znoszenie sądów rejonowych na podstawie obiektywnych kryteriów.

Według prezydenckiej propozycji, sąd rejonowy mógłby być tworzony dla obszaru jednej, lub większej liczby gmin, zamieszkałych przez co najmniej 60 tys. mieszkańców, jeżeli łączna liczna spraw cywilnych, karnych i nieletnich wpływających do sądu rejonowego z obszaru gminy lub kilku gmin, wynosi co najmniej 7 tys. w ciągu roku kalendarzowego.

Kosiński: PSL będzie za odrzuceniem weta do ustawy o sądach

PSL zagłosuje za odrzuceniem prezydenckiego weta do obywatelskiej ustawy o okręgach sądowych, która miała przywrócić 79 sądów rejonowych zniesionych na mocy tzw. reformy Gowina - poinformował rzecznik PSL Krzysztof Kosiński. Bronisław Komorowski w środę ogłosił decyzję o zawetowaniu tej ustawy.

"Ta decyzja prezydenta Komorowskiego oznacza brak szacunku dla woli obywateli, którzy podpisali się pod obywatelskim projektem ustawy, brak szacunku dla większości sejmowej, która ten projekt, tę ustawę, tutaj w Sejmie uchwaliła" - powiedział Kosiński na środowym briefingu prasowym.

Dodał, że Stronnictwu jest przykro z powodu decyzji Komorowskiego i ludowcom trudno jest ją zrozumieć, tym bardziej, że ustawę poparło 170 tys. obywateli.

PSL - jak mówił rzecznik partii - nie rozumie argumentacji prezydenta. "Ponieważ pan prezydent powoływał się na ekspertyzę, która powstała w trakcie prac nad projektem ustawy w komisji sprawiedliwości, a te błędy legislacyjne, które rzeczywiście pojawiły się w procesie legislacyjnym, potem zostały zniesione poprzez kolejne poprawki" - powiedział Kosiński.

W uzasadnieniu swej decyzji Komorowski m.in. przywołał ekspertyzę skierowaną do sejmowej komisji sprawiedliwości, która pracowała nad obywatelskim projektem ustawy.

Jednocześnie Kosiński stwierdził, że zaproponowany przez Komorowskiego projekt zmian w ustawie o ustroju sądów powszechnych, ludowcy traktują "jako wstęp do kompromisu, jako wstęp do właściwych negocjacji".

"Oczywiście ten projekt będzie podlegał zmianom tu w parlamencie i my jako PSL będziemy chcieli, aby uratować jak najwięcej sądów rejonowych, a więc nie tylko te 27 sądów z 79 jak zakłada prezydencki projekt, ale dużo, dużo" - powiedział rzecznik PSL.

Ludowcy zamierzają zgłosić do prezydenckiej propozycji kilka poprawek. Pierwsza z nich - jak mówił Kosiński - będzie dotyczyła obniżenia "współczynnika mieszkańców z 60 tys. na nieco niższy, co spowoduje, że więcej sądów rejonowych będzie możliwych do przywrócenia".

Kolejna poprawka ma dotyczyć zasady "obligatoryjnego tworzenia sądu rejonowego, jeśli w danym okręgu liczba rozpatrywanych spraw wynosi co najmniej 7 tys. w skali roku".

Ponadto - według Kosińskiego - PSL zgłosi poprawkę, która do tej liczby 7 tys. spraw cywilnych, karnych, spraw nieletnich rozpatrywanych w ciągu roku, włączy sprawy ksiąg wieczystych. "Tego w tym projekcie prezydenckim zabrakło" - powiedział rzecznik PSL.

Miller: SLD będzie za odrzuceniem prezydenckiego weta do ustawy o sądach  

SLD zagłosuje za odrzuceniem prezydenckiego weta do obywatelskiej ustawy o okręgach sądowych, która miała przywrócić 79 sądów rejonowych zniesionych na mocy tzw. reformy Gowina - zapowiedział w czwartek w Szczecinie szef Sojuszu Leszek Miller.

Według Millera prezydenckie weto ws. sądów rejonowych jest "niedobrą decyzją". Podkreślił, że był to obywatelski projekt, pod którym podpisały się tysiące obywateli. "Ta ustawa nie zasługuje na weto" - podkreślił lider SLD.

Szef SLD ocenił też, że prezydent, wetując ustawę, pokazał, że "reprezentuje interesy PO, a nie społeczeństwa". "Wydaje się być logicznym, że wszystkie partie, które głosowały wcześniej za poparciem ustawy ws. sądów, będą teraz głosowały za odrzuceniem weta" - dodał Miller.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ustawa o sądach: czy weto przetrwa?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.