W Krakowie powstanie Rada ds. Osób w Kryzysie Bezdomności

W Krakowie powstanie Rada ds. Osób w Kryzysie Bezdomności
(fot. pl.depositphotos.com)
PAP / jb

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski powoła Radę ds. Osób w Kryzysie Bezdomności, która ma wypracować wieloletnią strategię miasta dotyczącą zapobiegania bezdomności i wsparcia osób bezdomnych.

Inicjatorką jej powstania jest radna Alicja Szczepańska i ona będzie jej przewodniczyć.

Rada ma liczyć 11 osób. Poza Alicją Szczepańską - radną klubu Kraków dla Mieszkańców - w jej składzie będzie pięciu przedstawicieli Urzędu Miasta i jednostek miejskich oraz pięciu reprezentantów organizacji pozarządowych, które na co dzień opiekują się bezdomnymi.

- Osoby bezdomne są często postrzegane i traktowane bez należnego każdemu człowiekowi szacunku i odzierane z godności. Nie godzę się na narrację, w której osoby z problemem alkoholowym są identyfikowane jako bezdomni. Spożycie alkoholu w Polsce drastycznie wzrosło, ale utożsamianie alkoholizmu z bezdomnością jest całkowicie złą narracją - powiedziała PAP radna Szczepańska.

Dodała, że bezdomność zawsze będzie istnieć, możemy tylko próbować zniwelować skalę problemu.

- Potrzebna do tego jest strategia, dobrze byłoby, żeby była to strategia państwa, a nie miasta, ze względu na to, że mieszkańcy Krakowa płacący tu podatki w momencie napływu coraz większej rzeszy osób w kryzysie bezdomności będą mieć za złe, że Kraków wydaje pieniądze na przyjezdnych. Trzeba dążyć do zachowania równowagi w tej kwestii - mówiła Szczepańska.

Podkreśliła, że bardzo zależy jej na tym, żeby w Radzie wybrzmiał głos przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy pracują z bezdomnymi i doskonale znają ich prawdziwe potrzeby, wśród których wymieniane jest m.in. uproszczenie procedur przyjmowania do ośrodków pomocy, schronisk i noclegowni oraz zwiększenie liczby streetworkerów.

Radna powiedziała PAP, że NGO się zjednoczyły i w Krakowie ma powstać forum organizacji zajmujących się bezdomnością i problemami, które do niej prowadzą.

- Nie wszystkim osobom bezdomnym można proponować to samo, trzeba nastawić się na rozwiązywanie konkretne problemy, z którymi dana osoba musi się zmierzyć, żeby wyjść z kryzysu - powiedziała Szczepańska.

Rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek powiedziała PAP, że zgłoszone w ostatnich tygodniach przez radnego Łukasza Wantucha (klub Przyjazny Kraków) propozycje dotyczące osób bezdomnych w Krakowie wywołały gorącą dyskusję.

>> Zupa na Plantach: nie pozwolimy usunąć bezdomnych z centrum Krakowa

- Chcemy ją przenieść z internetu na płaszczyznę rozmowy o realnej pomocy tym ludziom. Przy czym nie wolno zapominać, że Kraków ma bardzo rozbudowany system wsparcia osób bezdomnych - podkreśliła Chylaszek.

W Krakowie przyjęty został program "Wspierania osób bezdomnych w Gminie Miejskiej Kraków na lata 2016-2020" oraz "Strategia rozwiązywania problemów społecznych Krakowa na lata 2015-2020". Osobom pozbawionym dachu nad głową oferowane są różne formy pomocy. To nie tylko ogrzewalnie, noclegownie, łaźnie, wydawanie ciepłego posiłku, odzieży, pomoc przedmedyczna oraz finansowa. Uruchomiono również indywidualną pomoc pracowników socjalnych - streetworkerów.

Radny Łukasz Wantuch zaproponował ostatnio, żeby Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę kierunkową do prezydenta miasta. Zgodnie z nią bezdomni otrzymywaliby posiłki w zamian za drobne prace porządkowe. Proponował też przeniesienie z Plant w inne miejsce akcji rozdawania darmowej zupy oraz wydawanie posiłku, pod warunkiem że bezdomny skorzysta z kąpieli.

Proponowane przez niego rozwiązania spotkały się ze zdecydowaną krytyką radnych. Wantuch oświadczył więc, że wycofuje się ze wszystkich uchwał dotyczących ograniczenia liczby bezdomnych w mieście. Ale w mediach społecznościowych zadeklarował, że 10 lipca podczas kolejnej sesji rady miasta, do restauracji dla radnych w urzędzie miasta zaprosi 50 bezdomnych z Plant i zapłaci za ich jedzenie: kupi każdemu jajecznicę, herbatę i chleb. Jak stwierdził będzie to test na człowieczeństwo dla pozostałych radnych, którzy z taką łatwości go krytykują.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Krakowie powstanie Rada ds. Osób w Kryzysie Bezdomności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.