"W Polsce moje serce przepełnia wzruszenie"

"W Polsce moje serce przepełnia wzruszenie"
(fot. PAP/Rafał Guz)
PAP / slo

Chciałbym, aby wizyta w Polsce była okazją do dalszego pogłębienia współpracy z Grupą Wyszehradzką we wszystkich dziedzinach - zadeklarował w sobotę w Warszawie premier Japonii Shinzo Abe.

Shinzo Abe wraz z małżonką Akie przybył do Warszawy w sobotę; wieczorem wziął udział w wydarzeniu promującym kulturę japońską "Enjoy - Washoku".

Abe otwierając uroczystość zwrócił uwagę, że w niedzielę w Warszawie będzie rozmawiał z prezydentem Bronisławem Komorowski i premierem Donaldem Tuskiem, a także weźmie udział we wspólnym szczycie szefów rządów Japonii i Grupy Wyszehradzkiej. - Chciałbym, aby moja wizyta była okazją do dalszego pogłębienia współpracy z grupą V4 we wszystkich dziedzinach - oświadczył.

DEON.PL POLECA

Japoński premier wspominał, że był w Warszawie w 1985 roku wraz z ojcem, który wówczas pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych Japonii. - Dziś znowu jestem w Polsce, a moje serce przepełnia radość i wzruszenie - mówił.

Abe przypomniał również, że w 1957 roku, kiedy Polska i Japonia wznowiły stosunki dyplomatyczne, premierem Japonii był jego dziadek. Jak zaznaczył "z tego powodu Polska zawsze w jego sercu specjalne miejsce".

Spotkanie, które odbyło się w hotelu Bristol prezentowało przede wszystkim japońską kulturę kulinarną. Goście mogli skosztować różnych specjałów kuchni Kraju Kwitnącej Wiśni.

Szef japońskiego rządu zwrócił uwagę, że w 2006 roku w Polsce było około 30 restauracji japońskich, a "w ciągu kolejnych siedmiu lat ich liczba wzrosła do 270".

- Jeżeli rozwój będzie posuwał się w tym tempie, to w 2020 roku w Polsce będzie ponad 2,5 tys. restauracji japońskich - zaznaczył.

Prezentowane były także panele fotograficzne przygotowane przez japońską projektantkę mody. Przedstawiały one m.in. tarasowe pola, na których uprawiany jest ryż.

Premier Abe i jego małżonka zaprezentowali z kolei stroje przygotowane przez japońską projektantkę mody.

Pojęciem "washoku" określa się tradycyjną kuchnię japońską i szerzej - tradycje kulinarne Kraju Kwitnącej Wiśni, z ich aspektami żywieniowymi, estetycznymi i socjalnymi.

"Washoku" charakteryzuje się wykorzystaniem świeżych, właściwych dla danej pory roku składników, atrakcyjną prezentacją potraw, a także jest wyrazem szacunku dla natury oraz służy umacnianiu więzi rodzinnych i społecznych.

Rząd Japonii zabiega o wpisanie washoku na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Zaproponowała to Japońska Akademia Kulinarna, a projekt pilotuje Ministerstwo Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa. Resort podkreśla wpływ washoku na niewielki wskaźnik otyłości społeczeństwa oraz na długowieczność Japończyków.

Tokio nie ukrywa nadziei, że wpisanie washoku na listę UNESCO pomoże w odzyskaniu przez świat zaufania do japońskich produktów rolnych i owoców morza, nadszarpniętego po katastrofie w elektrowni atomowej w Fukushimie w marcu 2011 roku. Eksport tych japońskich produktów poważnie ucierpiał z powodu obaw przed promieniowaniem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"W Polsce moje serce przepełnia wzruszenie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.