W Sejmie wniosek o referendum ws. 6-latków

W Sejmie wniosek o referendum ws. 6-latków
(fot. Rafał Zambrzycki / sejm.gov.pl)
PAP / drr

Wnioskiem o referendum ws. wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków, pod którym podpisało się niemal milion osób zajmą się posłowie na posiedzeniu Sejmu, które zacznie się we wtorek. Poparcie dla inicjatywy zapowiedziały kluby PiS, TR, SLD i SP.

Inicjatorem referendum jest Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców, w ocenie którego szkoły w Polsce nie są przygotowane na reformę obniżenia wieku szkolnego. W czerwcu br. wraz z wnioskiem organizatorzy akcji "Ratuj Maluchy!" złożyli w Sejmie prawie 950 tys. podpisów.

DEON.PL POLECA

Organizatorzy akcji referendalnej chcą, by w referendum obywatele odpowiedzieli na pięć pytań: 1. Czy jesteś za zniesieniem obowiązku szkolnego sześciolatków? 2. Czy jesteś za zniesieniem obowiązku przedszkolnego pięciolatków? 3. Czy jesteś za przywróceniem w liceach ogólnokształcących pełnego kursu historii oraz innych przedmiotów? 4. Czy jesteś za stopniowym powrotem do systemu: 8 lat szkoły podstawowej plus 4 lata szkoły średniej? 5. Czy jesteś za ustawowym powstrzymaniem procesu likwidacji publicznych szkół i przedszkoli?

Na forum Sejmu wniosek będzie uzasadniał Tomasz Elbanowski ze Stowarzyszenia. Potem posłowie zdecydują, czy zostanie on odrzucony, czy też będzie dalej procedowany przez sejmową komisję ustawodawczą, która ewentualnie ustali, jaka będzie treść pytań i przygotuje projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum.

Oficjalnie pomysł referendum poparła cała opozycja: od Prawa i Sprawiedliwości poprzez Solidarną Polskę, SLD aż po Twój Ruch. W mediach pojawiały się też informacje, że także niektórzy posłowie koalicji PO-PSL rozważają poparcie dla przeprowadzenia plebiscytu ws. sześciolatków.

Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców powołała w 2009 r. grupa rodziców zaangażowanych w akcję społeczną "Ratuj Maluchy", sprzeciwiającą się obniżeniu wieku obowiązku szkolnego z siedmiu do sześciu lat. W 2011 r. zebrało ono prawie 350 tys. podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Zakładał on m.in. cofnięcie wprowadzanej reformy edukacji, w tym odstąpienie od wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków. W czerwcu 2012 r. za odrzuceniem projektu opowiedziały się sejmowe komisje edukacji, nauki i młodzieży oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.

Obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich wprowadziła do polskiego systemu edukacji ustawa z 2009 r. Początkowo wszystkie sześciolatki miały pójść do pierwszej klasy od 1 września 2012 r., natomiast w latach 2009-2011 o podjęciu nauki mogli decydować rodzice. Rząd, chcąc dać samorządom dodatkowy czas na przygotowanie szkół, przesunął jednak ten termin o dwa lata - do 1 września 2014 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Sejmie wniosek o referendum ws. 6-latków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.