W Święta na drogach 153 wypadki i 17 zabitych
(fot. PAP/Adam Warżawa)
PAP / psd
W Wigilię i oba dni Bożego Narodzenia na drogach doszło do 153 wypadków, w których zginęło 17 osób, a 191 zostało rannych - poinformowała w czwartek Komenda Główna Policji. W tym czasie zatrzymano 455 nietrzeźwych kierowców.
"Te wszystkie liczby są mniejsze od tych z zeszłego roku" - powiedział PAP Mariusz Góra z wydziału prasowego KGP. Przed rokiem w tym samym czasie doszło do 204 wypadków. Zginęło w nich 31 osób, a 294 zostało rannych. W Boże Narodzenie w 2011 r. zatrzymano też 671 osób, które prowadziły po spożyciu alkoholu.
Drugiego dnia tegorocznych świąt policjanci odnotowali 57 wypadków, w których zginęło siedem osób, a 68 zostało rannych. Zatrzymano 214 nietrzeźwych kierowców.
Jak oceniają funkcjonariusze, na mniej tragiczny niż przed rokiem bilans świąt na drogach to rezultat zarówno pogody, która szczególnie na początku zmuszała kierowców do większej ostrożności, jak i zwiększonej liczby patroli na drogach. "Warunki atmosferyczne, ale też intensywna praca policjantów wpłynęły na to, że kierowcy jeździli ostrożniej, a to przełożyło się na statystyki" - powiedział Góra.
Przez całe święta z wychłodzenia zmarły dwie osoby - obie 25 grudnia. W sumie od początku grudnia zamarzło 59 osób. Policjanci apelują o zwracanie uwagi na osoby bezdomne i starsze. Często, by uratować komuś życie, wystarczy zadzwonić pod numer 997 lub 112.
Już przed świętami policjanci zapowiadali, że w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku będą sprawdzać prędkość, z jaką poruszają się kierowcy, stan ich trzeźwości oraz stan techniczny samochodów. Po drogach jeździły radiowozy oznakowane i nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory.
Policjanci apelowali o bezpieczną jazdę. Przed wyjazdem w dłuższą podróż każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego auta. Dobrze jest wymienić opony na zimowe, bo mają większą przyczepność, kiedy temperatury spadają poniżej zera i kiedy na jezdni leży śnieg. Trzeba też sprawdzić poziom płynu spryskiwaczy, chłodniczego i oleju. Ważne też jest, aby wszystkie żarówki i światła w aucie były sprawne, dobrze jest mieć w zapasie żarówki.
Kierowca przed jazdą powinien być wypoczęty i trzeźwy. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi obniża koncentrację i refleks. Policja podkreśla, że dla nietrzeźwych kierowców nie będzie żadnej taryfy ulgowej.
Pokonując długie dystanse, dobrze jest robić postoje - wyjść z samochodu, rozprostować nogi, zaczerpnąć świeżego powietrza lub napić się kawy. Każda osoba w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci powinny być przewożone w specjalnych fotelikach.
Osoby poruszające się pieszo poboczem powinny mieć przy sobie odblaskowy element; może to być kamizelka, breloczek, opaska czy nawet zwykła latarka.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł