W Zawoi otwarto Centrum Górskie Korona Ziemi

W Zawoi otwarto Centrum Górskie Korona Ziemi
(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
PAP / ptt

W Zawoi u podnóża Babiej Góry w niedzielę uroczyście otwarto Centrum Górskie Korona Ziemi. Himalaista Krzysztof Wielicki podczas uroczystości zapewniał, że będzie to muzeum tętniące życiem.

"Najważniejsze są muzea które żyją. Wiele jest muzeów gór, ale często są to tylko martwe gabloty. To muzeum jest i będzie żywe" - mówił Wielicki.

DEON.PL POLECA
Klucz do otwarcia Centrum był ukryty w lodowej bryle, którą czekanami rozbili Krzysztof Wielicki i prezes słowackiej firmy Tatra Mountain Resorts, która zainwestowała w budowę Centrum, Bohusz Hlavaty.

Na niedzielnej uroczystości pojawili się obok Wielickiego m.in. wdowa po Andrzeju Zawadzie - Anna Milewska, Leszek Cichy, Adam Bielecki, Maciej Pawlikowski, Janusz Majer, Ryszard Gajewski, Peter Hamor, Denis Urubko oraz Bernadette Mac Donald.

Prezes Korony Ziemi Bartosz Krawczak, który zainicjował i z poświęceniem budował Centrum powiedział, że to miejsce będzie pełniło ważną rolę edukacyjną i wyraził nadzieję, że "będzie zaszczepiało miłość i szacunek do gór".

"Ludzie, którzy wierzyli w ten projekt dopięli swego. Każdy z zaproszonych na otwarcie gości - wybitnych himalaistów i ludzi gór będzie w świecie rozsławiał to miejsce" - powiedział Krawczak.

Wójt gminy Zawoja Marcin Pająk wyraził nadzieję, że ta inwestycja będzie wspierała rozwój turystyki pod Babią Górą.

We wnętrzu Centrum znalazło się dziesięć makiet najwyższych szczytów wszystkich kontynentów, a wśród nich Mont Everest, Elbrus, Mont Blanc, Góra Kościuszki i Kilimandżaro oraz makieta porównawcza Babiej Góry.

Zwiedzający będą wirtualnie zdobywali Koronę Ziemi, czyli najwyższe szczyty świata. Dzięki interaktywnej mapie, zwiedzający będą mogli wybrać odpowiednią dla siebie ścieżkę zwiedzania i wirtualnie zdobywać góry. "Cała przygoda zaczyna się od wirtualnego przygotowania ekwipunku, następnie przechodzi się całą ścieżkę edukacyjną, z której dowiadujemy się jak wygląda zdobywanie gór" - opowiadał Krawczak. W Centrum znajdują się pamiątki przekazane przez polskich himalaistów. Wśród eksponatów jest czekan Wandy Rutkiewicz, kamień z Mont Everest oraz plecak Krzysztofa Wielickiego.

W Centrum Górskim można zapoznać się z zagadnieniami związanymi z górską przyrodą, geografią oraz kulturą górską i historią himalaizmu. Centrum ma być miejscem spotkań wybitnych postaci himalaizmu. W części zewnętrznej umiejscowiono ściankę wspinaczkową i park linowy.

Zadaniem Centrum jest prowadzenie archiwum górskiego, gromadzącego pamiątki z górskich wypraw polskich zdobywców jak mapy, książki, elementy ekwipunku. Centrum ma też upamiętniać wybitnych polskich himalaistów i wspierać środowiska wysokogórskich podróżników.

Inwestycja kosztowała 9 mln zł, z czego 80 proc. kosztów było po stronie słowackiego partnera, a reszta pochodzi ze środków gminy Zawoja.

Porozumienie gminy Zawoja ze Słowakami w sprawie budowy Centrum zawiązano, kiedy firma TMR chciała kupić Polskie Kolej Linowe. Po odrzuceniu przez PKP oferty kupna kolejek, Słowacy nie wycofali się z porozumienia z władzami Zawoi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Zawoi otwarto Centrum Górskie Korona Ziemi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.