Wiceszef MS zapewnia, że komisja ds. pedofilii zacznie działać

Wiceszef MS zapewnia, że komisja ds. pedofilii zacznie działać
(fot. depositphotos.com)
1 tydzień temu
PAP / jb

Mogę powiedzieć, że komisja ruszy, a jej działania dotkną tych wszystkich, którym umorzono postępowania lub których przestępstwa się przedawniły - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, pytany o komisję ds. wyjaśniania przypadków pedofilii.

 

O to, jak długo jeszcze będzie trwało powoływanie komisji ds. wyjaśniania przypadków pedofilii, Wójcik pytany był w TVN24. Wiceminister odparł, że będzie to trwało "znacznie krócej niż te dziesiątki lat, kiedy takiej komisji nie było".

Za powołaniem komisji w Sejmie ubiegłej kadencji opowiedziała się większość polityków zarówno Zjednoczonej Prawicy, jak i opozycji. Pierwszy członek komisji, dr. hab. Błażej Kmieciak, został do niej powołany w ten poniedziałek.

"Wiem, że już pierwsi członkowie są wskazywani do tej komisji" - mówił w czwartek Wójcik. "Ja mogę powiedzieć, że komisja ruszy, a dotknie tych wszystkich, których przestępstwa zostały umorzone bądź się przedawniły" - powiedział.

Przekonywał, że dzięki obecnemu ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze "naprawdę zaczęto walczyć z pedofilią". "W różnych środowiskach, bo nie mówimy tylko o jednym środowisku" - powiedział. "Wiem na pewno, że nikt nie jest traktowany z taryfą ulgową w Ministerstwie Sprawiedliwości i Prokuraturze Krajowej" - podkreślił Wójcik.

Debatę na temat pedofilii wywołał w ostatnich dniach drugi film dokumentalny Tomasza i Marka Sekielskich opisujący przypadki pedofilii wśród księży. Z kolei środę TVP wyemitowała film Sylwestra Latkowskiego "Nic się nie stało", w którym opisano kulisy działania Krystiana W., ps. Krystek, określanego przez media "łowcą nastolatek". Latkowski przywołał zeznania nastolatek, które opisywały gwałty i molestowanie.

Ustawa o państwowej komisji do spraw wyjaśniania przypadków pedofilii weszła w życie we wrześniu ubiegłego roku.

Do zadań komisji będzie należało m.in. wydawanie postanowień o wpisie do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, zawiadamianie odpowiednich organów o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pedofilii, ale także o przypadkach niezawiadomienia właściwego organu o podejrzeniu przestępstwa pedofilii. Komisja będzie też identyfikować zaniedbania i zaniechania w wyjaśnianiu przypadków nadużyć seksualnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wiceszef MS zapewnia, że komisja ds. pedofilii zacznie działać
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Wiceszef MS zapewnia, że komisja ds. pedofilii zacznie działać
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.