Wieś i rolnictwo to dla Polski wielki skarb

Wieś i rolnictwo to dla Polski wielki skarb
(fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
PAP / ad

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba oświadczył podczas dożynek prezydenckich w Spale, że "wieś i rolnictwo są dla Polski wielkim skarbem a nie jej ciężarem, szczególnie, gdy ponad miliard ludzi na świecie głoduje".

W niedzielnym wystąpieniu w Spale Kalemba podkreślał, że nadmierna ilość pośredników, czy "nieformalne porozumienia" nie mogą przechwytywać należnym rolnikom dochodów.

"Nie wolno spółdzielczości, zakładów przetwórczych, grup producenckich, rolników obciążać nieuprawnionymi dopłatami za półkę, promocję, wydłużać nieprzeciętnie terminów płatności" - powiedział minister. Zapowiedział wzmocnienie polityki organizowania się producentów rolnych w różnych formach. "To jest największe wyzwanie i największa szansa" - mówił.

Kalemba podkreślał też, że zabiega "o odejście od płatności bezpośrednich w oparciu o kryteria historyczne".

DEON.PL POLECA

"Aktywnie zabiegamy wspólnie z naszymi przedstawicielami w PE oraz w europejskich organizacjach rolniczych o jak najlepsze rozwiązania dla rolnictwa polskiego, ale też rolnictwa europejskiego" - mówił minister.

Kalemba przekonywał, że "dzisiejszy świat to często świat konfliktów, rywalizacji, konfrontacji, świat, który jest nam rolnikom obcy, ale w którym musimy się odnajdować". Jak ocenił, możemy wnieść w ten świat wiele dobrego: "chłopską mądrość i gospodarność" i umiejętność solidarnej współpracy.

"Nigdy rolnicy nie występują przeciwko innym grupom zawodowym, za to wam bardzo dziękuję" - zwrócił się do uczestników dożynek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wieś i rolnictwo to dla Polski wielki skarb
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.